Domowe sposoby na chrypkę

Domowe sposoby na chrypkę są niezastąpione i w większości przypadków równie skuteczne jak środki farmakologiczne, dlatego warto od nich rozpocząć leczenie tej dolegliwości.

Najczęściej pojawia się zimą i nie pomaga tu ciepły szalik i czapka. Czasem jest również spowodowana nadmiernym użyciem naszego głosu, dymem papierosowym czy sporą ilością wypitego alkoholu. Kiedy nasza krtań szwankuje, trzeba skorzystać z bardziej drastycznych metod. Istnieje kilka niezastąpionych domowych sposobów na chrypkę, od których warto rozpocząć kurację.

Grunt to złagodzić podrażnienia
Przede wszystkim trzeba zacząć od odpowiedniego dbania o błonę śluzową gardła. Leczenie chrypy należy rozpocząć oszczędzaniem swojego głosu. Im więcej będziemy mówić, krzyczeć, śpiewać oraz oczywiście palić papierosów, tym bardziej błona śluzowa naszych dróg oddechowych będzie cierpiała. Następnie trzeba zadbać o nawilżenie i osłonę gardła. W tym wypadku bezkonkurencyjne jest siemię lniane, które bardzo szybko złagodzi dolegliwości towarzyszące chrypce. Możemy się spotkać również z opcją zastąpienia siemienia lnianego lnem mielonym. Jest on również bardzo skutecznym sposobem na chrypkę. Pamiętaj, że twoje gardło musi być jak najlepiej nawilżone. Polecane w tym celu jest picie dużej ilości napojów oraz w miarę możliwości inhalacje z pary wodnej lub soli fizjologicznej. Wskazane jest również przygotowanie sobie inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych na przykład z eukaliptusa. Pij sok z cytryny lub limonki. Pamiętaj jednak, żeby był on ciepły. Taki sok najlepiej przygotować z czterech lub pięciu owoców. W miarę upodobań można go posłodzić jedną lub dwiema łyżeczkami cukru.

Gdy przyczyną jest przeziębienie
Pamiętaj, że aby zwalczyć chrypkę, która spowodowana jest przeziębieniem, musisz zadbać o cały swój organizm. Jedz jak najwięcej czosnku. Nie bez powodu jest on nazywany naturalnym antybiotykiem. Sposobem na chrypkę i przeziębienie jest również ciepła zupa. Nic nie działa tak dobrze, jak pyszny rosół. Warto spróbować również pić herbatę z imbirem. Niektórzy piją ten specyfik codziennie rano i pozwala to im skutecznie walczyć z chrypką, kaszlem i nawet przeziębieniem. Spróbuj syropu z cebuli. Najlepiej taki syrop zrobić samemu, wykorzystując w tym celu jedną dużą cebulę i 450 gram cukru (najlepiej brązowego) lub miodu. Potrzebny będzie również słoik. Na dno nasyp trochę cukru lub miodu, ułóż na nim cebulę pokrojoną w talarki. Następnie na wierzch dosyp resztę cukru / miodu. Całość zamknij i pozostaw na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Po tym czasie odlej syrop. Jest on już gotowy do spożycia.

Czego unikać?
Przede wszystkim trzeba unikać nadmiernej eksploatacji swojego głosu. W następnej kolejności musimy zadbać o odpowiednią ochronę szyi, czyli ciepły szalik lub apaszkę. Świetnym sposobem na chrypkę jest również unikanie zimnych napojów, gdyż to właśnie niskie temperatury sprzyjają powstaniu tej dolegliwości. Trzymaj się również z daleka od alkoholu i kofeiny. Gdy chrypce towarzyszy kaszel, przyjmij leki przeciwkaszlowe żeby unikać nadwyrężania strun głosowych. Rzuć lub ogranicz palenie papierosów, szczególnie zimą, gdy żeby zapalić musisz wyjść specjalnie na dwór. Jeżeli podane sposoby na chrypkę nie pomagają i utrzymuje się ona dłużej niż tydzień, nie czekaj, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.