Domowe sposoby na wzdęcia

Domowe sposoby na wzdęcia takie jak zioła lub zmiana trybu życia pomogą przy łagodnych dolegliwościach.

Domowe sposoby na wzdęcia pomagają załagodzić dolegliwości takie jak uczucie pełności w jamie brzusznej oraz tak zwane wiatry. Lekarze oraz pacjenci często bagatelizują tego typu problemy, mimo iż wiąże się z nimi obniżenie komfortu życia, a czasami też poważne problemy zdrowotne. Istnieje wiele domowych sposobów na wzdęcia.

  • Pomogą zioła
    Domowy sposób na wzdęcia to między innymi używanie kminku. Kminek jest rośliną znaną głównie jako przyprawa o specyficznym, ostrym smaku, dodawana do tłustych, ciężkostrawnych potraw. Ma działanie rozkurczowe i wiatropędne, pobudza wydzielanie soków trawiennych. Na wzdęcia pomaga napar z połowy łyżeczki kminku, który należy podgrzewać przez pół godziny i pić po posiłku. Zamiast naparu z kminku można wypić herbatę z mięty lub 20-30 kropli miętowych rozpuszczonych w łyżce wody. Przy zaburzeniach pracy żołądka na tle nerwicowym poleca się melisę lekarską. Posiada ona właściwości uspokajające. Warto wypróbować napar z jednej łyżeczki melisy i dwóch łyżeczek mięty. Należy go odstawić na dwadzieścia minut i wypić po przecedzeniu. Zanim sięgniemy po tabletki, warto wypróbować naturalne, domowe sposoby.

 

  • Zmiana trybu życia
    Do domowych sposobów na wzdęcia należy przede wszystkim zmiana trybu życia. Winną tych kłopotliwych problemów są często błędy dietetyczne, a także brak ruchu oraz stres. Trzeba unikać niepożądanych przy tej dolegliwości pokarmów. Należą do nich niektóre warzywa, takie jak na przykład groch, fasola, kalafior, kapusta, brukselka, rzodkiewki, czosnek, cebula. Niekorzystnie działają też niektóre owoce, na przykład morele. Niewskazane jest spożywanie razowego pieczywa oraz picie gazowanych napojów. Warto zrezygnować ze słodzików. Trzeba odżywiać się regularnie, 4-5 razy dziennie, unikając pośpiechu oraz przejedzenia. Jedzenie pod presją czasu oraz rozmowy przy posiłkach sprzyjają połykaniu powietrza, które w nadmiarze powoduje wzdęcia. Należy też zadbać o swój stan psychiczny. Nadmiar stresu jest częstą przyczyną wzdęć, zaparć i biegunek. Oprócz zwracania uwagi na dietę powinniśmy więc znaleźć codziennie chociaż chwilę na relaks, aby nasz układ pokarmowy pracował prawidłowo. Higieniczny tryb życia, mimo iż wiąże się często ze zmianą silnych przyzwyczajeń, jest najlepszym sposobem na wzdęcia.
  • Kiedy domowe sposoby nie wystarczą
    Domowe sposoby na wzdęcia wystarczają przy łagodnych dolegliwościach. Czasami trzeba jednak zasięgnąć porady lekarskiej. Sygnałem alarmowym są towarzyszące wzdęciom bóle brzucha, wymioty, zaparcia albo biegunki, brak apetytu, podwyższona temperatura ciała, obrzęk kończyn. Wzdęcia mogą się wtedy wiązać z groźną chorobą, na przykład niewydolnością trzustki, dolegliwościami wątroby, niedoborem laktazy. Należy wtedy udać się do specjalisty, który ustali przyczynę dolegliwości oraz zaleci odpowiednie leczenie, gdyż w niektórych przypadkach nie wystarczą domowe sposoby.