Domy drewniane a warunki klimatyczne

Trwałe i odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne domy drewniane są alternatywą dla domów murowanych.

Na polskim rynku mieszkaniowym pojawiło się w ostatnich czasach wiele firm, które specjalizują się w budowie domów drewnianych. W obecnej chwili przegrywają one jednak zdecydowanie z konkurencyjnymi firmami oferującymi budowę domów tradycyjnych - murowanych. Dzieje się tak dlatego, iż wielu ludzi negatywnie odnosi się do drewnianego budownictwa jako nietrwałego w polskich warunkach atmosferycznych. Jakie są zatem argumenty przemawiające za tym, by budować tego rodzaju domy i czy warunki atmosferyczne ograniczają te możliwości?

Rozwój i wzrost popularności drewnianego budownictwa
Najpopularniejsze jest budownictwo zwane „kanadyjskim”, polegające na budowie w technologii szkieletowej. Domy drewniane wykonuje się również z bali o przekroju od sześciu do dwudziestu pięciu centymetrów, a główną ich zaletą jest krótki czas budowy i atrakcyjna cena. Wbrew pozorom budynki takie charakteryzują się dobrą izolacją cieplną, ochroną przed wilgocią z zewnątrz oraz odpornością na zmieniające się warunki atmosferyczne. Z biegiem czasu taki rodzaj budownictwa jednorodzinnego staje się coraz popularniejszą metodą w Polsce, rozpowszechnioną już od dawna w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii. Domy wykonane z bali o średnicy co najmniej dwudziestu dwóch centymetrów nie wymagają dodatkowego ocieplenia, ale eksperci proponują, by w polskich warunkach klimatycznych stosować izolacje. Najistotniejsze jest bowiem tak zwane „oddychanie” budynku.

Trwałość domów drewnianych
Wielu ludzi żyjących w państwach o zmieniających się warunkach atmosferycznych obawia się o trwałość drewnianych domów. Bez obaw! Jeśli dom jest wykonany w prawidłowy sposób, a przede wszystkim z właściwego i dobrego jakościowo budulca, wówczas nie tylko dorównuje, lecz nawet przewyższa trwałością dom murowany. Budowane współcześnie domy są ciepłe oraz ekologiczne. Proces produkcji drewna przeznaczonego na budowę jest bardzo zaawansowany, często bowiem polega na suszeniu drewna do osiemnastu procent wilgotności i czterostronnym struganiu, co zapobiega rozprzestrzenianiu się grzybów, owadów i zarodników, a także powoduje, że drewno jest mniej podatne na ogień.

Warunki klimatyczne w Polsce a drewniane budownictwo
W Polsce domy drewniane powstają rzadko, ponieważ wielu ludzi uważa, iż warunki pogodowe nie są właściwe. Co prawda pory roku mają wpływ na dużą różnicę temperatur, która powoduje uszkodzenie drewna – nagrzewanie, pękanie, pochłanianie wilgoci, zamarzanie wody w szczelinach. Dzisiejsza technologia budowy domów drewnianych pozwala jednakże wyeliminować prawie zupełnie złe skutki wpływu klimatu. Szczególnie domy z bali charakteryzują się wytrzymałością. To naprawdę trwałe konstrukcje, a do tego znacznie tańsze od domów murowanych.