Drenaż limfatyczny w kosmetologii i lecznictwie

Drenaż limfatyczny jest rodzajem masażu pobudzającym krążenie limfy. Używa się go w lecznictwie i kosmetologii do likwidacji różnego rodzaju obrzęków, nie każdy jednak może poddać się temu zabiegowi.

Każda opuchlizna, czyli obrzęk skóry i tkanki podskórnej, jest wywołany gromadzeniem się limfy. Limfa, zwana również chłonką, jest płynem tkankowym rozprowadzającym po ciele limfocyty - komórki będące podstawą systemu odpornościowego człowieka. Z tego powodu, we fragmencie ciała, w którym dzieje się coś niedobrego, jest jej więcej. Jeśli układ limfatyczny nie nadąży z odprowadzaniem jej, powstaje obrzęk. W takim przypadku często pomóc może drenaż limfatyczny - rodzaj specjalistycznego masażu, pobudzającego krążenie chłonki.

Drenaż limfatyczny w lecznictwie

Podstawową funkcją drenażu limfatycznego jest leczenie wspomagające obrzęku limfatycznego. Jest to stan wywołany zastojem limfy, prowadzący do przewlekłego stanu zapalnego. Objawia się silnym obrzękiem tkanek. Wykonywany przez fizjoterapeutę, lub specjalny automat do masażu, zabieg pomaga zlikwidować zastój. Jest to jednak tylko leczenie wspomagające, uzupełnienie właściwej kuracji lekarskiej, której celem jest likwidacja pierwotnej przyczyny obrzęku. Serię tego typu masaży zaleca się również po wykonaniu mastektomii. Amputacja piersi często skutkuje powstaniem obrzęku limfatycznego ręki po operowanej stronie, a odpowiedni masaż pozwala się przed tym powikłaniem zabezpieczyć.

Drenaż limfatyczny w kosmetologii

Metoda ta została szybko zaadaptowana do potrzeb kosmetologicznych. Jako, że likwiduje wszelkie opuchlizny zastoinowe, wykorzystuje się ją przy likwidacji cellulitu i żylaków. Jest to również typ masażu, który pomaga w szybszym spalaniu tłuszczu, dlatego poleca się go przy niektórych kuracjach odchudzających. Najpowszechniejsze wykorzystanie tego typu zabiegu wiąże się jednak z kosmetologią twarzy. Odpowiednio wykonany, pozwala łatwo pozbyć się opuchlizny wokół oczu. Pomaga w przypadku łojotoku. Polepsza ukrwienie skóry, zwalcza zatem suchość cery. Wygładza też zmarszczki i powierzchowne bruzdy. Równocześnie, jak każdy masaż, obniża napięcie nerwowe, ma zatem działanie uspokajające.

Kto nie może się poddać drenażowi limfatycznemu?

Istnieją przeciwwskazania dla wykonywania tego typu zabiegu. Przede wszystkim, nie wolno wykonywać takiego masażu osobom z aktywną chorobą nowotworową, ani bezpośrednio po zakończeniu leczenia. Komórki nowotworowe przemieszczają się w ciele chorego wraz z chłonką. Nie należy więc pobudzać jej do krążenia, by rak nie zaatakował kolejnych narządów chorego. Istotnym przeciwwskazaniem jest również zapalenie naczyń chłonnych. Jeśli zastój limfatyczny powstał w jego wyniku, przed usunięciem obrzęku koniecznie trzeba wyleczyć stan zapalny. Kolejnym ważnym przeciwwskazaniem jest zakrzepica żył głębokich. Skrzepy w naczyniach krwionośnych mogą zostać na skutek takiego masażu uwolnione, co zagraża życiu pacjenta. Drenaż limfatyczny nie jest również zalecany osobom cierpiącym na choroby skóry.