Drewniana klatka dla świnki morskiej – budowa krok po kroku

Drewniana klatka dla świnki morskiej nie jest rzeczą trudną do wykonania,wymaga odrobiny precyzji i umiejętności majsterkowania.

Świnka morska jest jednym z najczęściej hodowanych zwierzątek domowych. Szybko się oswaja, ma miły charakter i nie wielkie wymagania żywieniowe. Potrzebuje natomiast sporej klatki, którą można z powodzeniem wykonać własnoręcznie z drewna lub sklejki. Drewniana klatka dla świnki morskiej zbudowana własnoręcznie jest świetną alternatywą dla osób, które chcą zapewnić swojemu pupilowi jak największe mieszkanko, za cenę niższą niż te, za jakie oferowane są duże klatki w sklepach zoologicznych. Minimalne wymiary klatki dla tego gryzonia to około 75 centymetrów długości i 60 centymetrów szerokości. Warto jednak zauważyć że klatka dla świnki morskiej nigdy nie będzie za duża, zwierzę to jest bowiem dosyć ruchliwe.

Potrzebne artykuły budowlane
Do zbudowania drewnianej klatki dla świnki morskiej będziemy potrzebować sklejkę lub drewniane deski o grubości około 12 milimetrów, gwoździe, klamry wzmacniające, papę na dach (pokrycie papą dachu jest niezbędne w przypadku kiedy klatka ma stać w ogrodzie), kilka stalowych śrub, stalowe zawiasy do drzwiczek,drewniane belki do wykonania szkieletu klatki (powinny mieć przekrój kwadratu o boku około 5cm) i metalową siatkę z grubego, wytrzymałego drutu. Niezbędne będą też narzędzia takie jak młotki, śrubokręty i wiertarka. Wszystkie wymiary można dowolnie wybrać lub wzorować się na wymiarach klatek dostępnych w sklepach. Natomiast ilości gwoździ i śrub jest trudna do przewidzenia.

Budowa klatki krok po kroku
Budowę drewnianej klatki dla świnki morskiej zaczynamy od przycięcia wszystkich elementów do odpowiednich wielkości, a także - jeśli nasza klatka będzie stała w ogrodzie, warto także pomalować każdy element nietoksycznym płynem do konserwacji drewna. Po wyschnięciu, przystępujemy do zmontowania szkieletu z belek. Muszą go tworzyć ramy podtrzymujące podłogę, sufit oraz nóżki na których będzie stała klatka. Następne instalujemy podłogę ze sklejki - możemy to zrobić za pomocą śrub lub gwoździ. Ścianki natomiast możemy wykonać również ze sklejki lub z siatki. Najlepszym wyjściem jest stworzenie dachu nakładanego, tak żeby w razie potrzeby móc go ściągnąć. Drzwiczki do klatki wykonujemy z siatki umocowanej na drewnianej ramie. Następnie mocujemy gotowe drzwiczki na zawiasach. Dach klatki pokrywamy papą, a do wnętrza klatki wkładamy wysuwaną kuwetę która ułatwi sprzątanie. Na tym etapie drewniana klatka dla świnki morskiej jest już gotowa.Klatkę można dodatkowo wyposażyć w pięterko z pochyłą, i niezbyt stromą deską do wchodzenia, lub w domek, który będzie idealnym miejscem do spania.