Drewniane kościoły południowej Małopolski

Drewniane kościoły południowej Małopolski to jedne z najcenniejszych polskich zabytków.

Drewniane kościoły południowej Małopolskito jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych w Polsce. UNESCO doceniło kilka z nich, wpisując je na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego. Są to między innymi obiekty sakralne w Lipnicy, Dębnie czy Sękowie.

 

 

  • Kościół świętego Leonarda w Lipnicy

Z Lipnicy Murowanej pochodzi święty Szymon oraz siostry Święta Julia Urszula i błogosławiona Maria Teresa Ledóchowskie. W samej mieścinie znajdują się aż trzy kościoły, w tym drewniany kościół świętego Leonarda, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świątynia znajduje się nad rzeką Uszwicą i jest jednym z najwartościowszych kościołów gotyckich w naszym kraju. Chór muzyczny został udekorowany malowidłami przedstawiającymi Dekalog. Podziwiać można w nim także kopie zabytkowych tryptyków, które kiedyś znajdowały się w kościele świętego Leonarda. Są to kopie tryptyku św. Leonarda, św. Mikołaja oraz tryptyk Adoracji Dzieciątka Jezus. Cenne są także barokowe obrazy czy gotycka płaskorzeźba Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Oprócz zabytkowej świątyni jest tu także barokowy kościół świętego Szymona z Lipnicy oraz gotycka świątynia parafialna świętego Andrzeja Apostoła.

 

  • Kościół świętego Filipa i świętego Jakuba w Sękowie

W Sękowie dumą mieszkańców jest szesnastowieczny kościół świętego Filipa i świętego Jakuba. Ze względu na charakterystyczny wygląd, ze zdobionymi ręcznie ciosanymi balami z modrzewia, nazywany jest także Perłą Beskidu Niskiego. Do drewnianego kościoła przylega zabytkowa wieża, a w jego środku zobaczyć można między innymi obrazy przedstawiające Drogę Krzyżową. polichromowany ołtarz główny i szesnastowieczną kamienną chrzcielnicę w kształcie kielicha. Na Listę UNESCO świątynia wpisana została w tym samym czasie, co inne drewniane kościoły południowej Małopolski – w lipcu 2003 roku. W uzasadnieniu wyboru doceniono także walory estetyczne, które inspirowały wielu uznanych malarzy – jak Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer czy Kazimierz Skórewicz, którzy przedstawili go w swoich dziełach.

 

  • Kościół świętego Michała Archanioła w Dębnie

Kościół świętego Michała Archanioła położony jest w powiecie nowotarskim. Drewniana gotycka świątynia w Dębnie Podhalańskim jest popularną atrakcją turystyczną, choćby ze względu na obecność na liście UNESCO. Drewniane kościoły południowej Małopolski często kojarzone są właśnie z tym obiektem sakralnym. Wyróżnia się między innymi piękna polichromią wykonaną na drewnie i cennymi zabytkami, jak ołtarz główny, gotyckie tabernakulum czy piękny posąg świętego Mikołaja.