Dwanaście potraw wigilijnych: od czego zacząć przygotowania?

Przygotowanie dwunastu potraw na Wigilię wymaga uprzedniego zaplanowania, zrobienia zakupów oraz sukcesywnego przygotowania kolejnych dań, by niczego na stole nie zabrakło.

Zwyczaj podawania na stół wigilijny dwunastu potraw nawiązuje do liczby uczniów Chrystusa. Wśród najbardziej rozpowszechnionych postnych dań odnajdujemy barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, sos grzybowy, rybę smażoną i po grecku, karpia po żydowsku, kutię, kompot z suszu. Niezależnie od zaplanowanych potraw, przygotowania do Wigilii powinny zacząć się odpowiednio wcześnie, by ze wszystkim zdążyć na wieczerzę.

 

Co należy kupić, by przygotować dwanaście potraw?

 

Szczegółowe zaplanowanie zakupów przed Wigilią jest konieczne, by uniknąć kilkukrotnego stania w długich kolejkach i nerwowej atmosfery przed samymi świętami. Jeśli w naszym menu znajdą się wymienione wcześniej potrawy, to możemy wykorzystać domowe zapasy, na przykład grzybów czy kapusty lub zakupić składniki, by mieć dostępne pod ręką: czerwone buraki, całego karpia, inną rybę, na przykład łososia norweskiego, mak, kutię, grzyby suszone, kapustę kiszoną, włoszczyznę, susz z jabłek, gruszek i śliwek, jarzyny, żelatynę i rodzynki do galarety, olej lub oliwę do smażenia ryby i okraszenia ziemniaków z cebulką, jarzyny do ryby po grecku, śmietanę do sosu grzybowego, mąkę na pierogi i uszka, miód i bakalie do kutii. Najważniejszy jest jednak opłatek, który powinien być poświęcony. Jeśli takiego nie mamy, opłatek możemy kupić w sklepie z dewocjonaliami.

 

W jakiej kolejności przygotowywać dwanaście potraw?

 

Przygotowanie dwunastu potraw na Wigilię zaczynamy od ukiszenia barszczu. Powinno to nastąpić około 16 grudnia, by barszcz miał odpowiednią kwasowość. Dwa dni przed wieczerzą, kupmy ryby: karpia z głową do galarety i inne ryby. Od razu je sprawmy: wyczyśćmy, pokrójmy, wstawmy do lodówki. W przededniu Wigilii należy przyrządzić galaretę z karpia (po żydowsku), usmażyć rybę na oleju oraz rybę po grecku, przebrać i ugotować pszenicę na kutię, sparzyć i przemielić mak, przebrać bakalie, ugotować kapustę oraz grzyby suszone do miękkości. Trzeba też namoczyć susz na kompot i go ugotować, by dobrze przeszedł smakami owoców i ostygł. W dniu wieczerzy łączymy składniki kutii: pszenicę, mak, miód i bakalie. Zagotowujemy, uważając, by potrawa się nie przypaliła. Przygotowujemy farsz do pierogów z kapustą oraz uszek. Miesimy ciasto, lepimy i gotujemy je. Tego dnia przyrządzamy i doprawiamy barszcz, wykorzystując ukiszony. Przyrządzamy sos grzybowy. W niektórych domach tego dnia na stół stawia się także ugotowane ziemniaki z przesmażoną cebulką.