Dwupiórowe wiosło: zakup i pielęgnacja.

Dwupiórowe wiosła do kajaków są przeróżne a wiele z nich wymaga specjalnej konserwacji, znajdziemy jednak i takie, które wystarczy dobrze umyć.

Dwupiórowe wiosło służy głównie do nadawania szybkości kajakowi, ale także do wykonywania zwrotów, zapierania się o wodę kiedy kajak ulega przechyłom, również odpychania od brzegów czy kamieni na dnie, aby uniknąć przewrócenia. Do zwykłego poruszania się kajakiem, wystarczy nam byle jakie, drewniane czy plastikowe wiosło. Jednakże już w przypadku pływania turystycznego czy rekreacyjnego, albo chęci brania udziału w zawodach, dobranie odpowiedniego wiosła staje się bardzo ważnym i dość trudnym zadaniem. Trzeba więc najpierw okreslić, do czego to wiosło będzie używane.

Dobór i zakup odpowiedniego wiosła

Przy wyborze wiosła przede wszystkim należy określić jego długość. Postawione wiosło powinniśmy przytrzymać zgiętymi palcami swobodnie uniesionej ręki co z zasady daje długość pomiędzy 200 a 230 cm. Dwupiórowe wiosła mogą być jedno lub dwuczęściowe. Przy wiosłach łamanych, zyskujemy poręczniejszy pakunek do transportu lub przechowywania a także, przeważnie możliwość ustawiania piór pod dowolnym kątem, co również jest bardzo ważne. Obecnie wiosła najczęściej produkowane są z plastiku lub włókna węglowego choć znaleźć możemy także drewniane. Najcięższe a co za tym idzie, wymagające większej siły i lepszej kondycji fizycznej, są wiosła plastikowe, jednakże te są najtańsze, natomiast z włókna węglowego są produktami najlżejszymi i najbardziej wytrzymałymi, jednak ich ceny potrafią być bardzo wygórowane. Spotykamy jeszcze wiosła drewniane, które z powodzeniem funkcjonują na naszym rynku a ich zalety to sztywność, duża odporność a także miłe uczucie przy dotyku. Drewniane pagaje również są zróżnicowane. Najlepsze, bo bardzo solidne i nadające się do wszystkich rodzajów turystyki kajakowej, są te klejone z wielu warstw, pióra ze sklejek brzozowych a drążek z kilku warstw listew świerkowych z domieszką jesionu lub buku.

Konserwacja i zabespieczenie sprzętu

Ażeby dobrze zadbać o nasze wiosła, trzeba je przynajmniej raz w roku zakonserwować. w przypadku wyrobów plastikowych czy z innych włukien sztucznych, wystarczy przemyć je dobrym detergentem, osuszyć i przechowywać w pokrowcu z dala od wilgoci bądź nadmiernego ciepła. w przypadku wioseł drewnianych trzeba się trochę bardziej wysilić. Musisz odnaleźć otarcia, zadrapania czy też poważniejsze uszkodzenia i ostrożnie wyszlifować papierem ściernym (około 200 uziarnienia) do uzyskania gładkości, następnie pokryj warstwą lakieru do łodzi, poczekaj aż wyschnie, znowu wyszlifuj i polakieruj i tak jeszcze raz. W razie poważniejszych uszkodzeń, tak że widoczna jest tkanina szklana, miejsce uszkodzenia musisz przeszlifować, zebrać lakier wokół uszkodzenia, następnie pomieszaj żywicę epoksydową z utwardzaczem (według instrukcji użycia) i nałóż cienką warstwę na okaleczone miejsce tak, żeby włókna dobrze nasączyły się mieszanką, poczekaj aż dokładnie wyschnie (żywica epoksydowa jest silnie toksyczna a szlifowanie jej nie do końca utwardzonej może być niebezpieczne), przeszlifuj delikatnie i pokryj lakierem do łodzi lub poliuretanem. Tak pielęgnowane, dwupiórowe wiosło, wytrzyma bardzo długo.