Dzbanek do herbaty z podgrzewaczem - jaki kupić

Dzbanek do herbaty z podgrzewaczem może być wykonany z różnych tworzyw, takich jak: ceramika, porcelana, szkło borosilikonowe lub stal szlachetna.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dzbanków do herbaty z podgrzewaczem. Różnią się od siebie rodzajem tworzywa, z którego są wykonane, wyglądem, pojemnością. Ceny, jakie proponują producenci, są zróżnicowane. Nie mniej, każdy z nich, dzięki świeczce - podgrzewaczu (nazywanej "tea-light") umieszczonej pod naczyniem, pozwala zachować herbacie ciepło przez długi czas.

Przegląd dzbanków
Duża część dzbanków do herbaty z podgrzewaczem wykonana jest z ceramiki. Zwykle są niedrogie, ale mogą łatwo się stłuc. Z kolei naczynia z porcelany, często dekorowane złoceniami i kobaltem, wymagają mycia ręcznego i są bardzo delikatne. Inaczej prezentują się dzbanki szklane, przez które widać kolor herbaty. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy zaparzamy gatunki herbat, które pod wpływem wrzątku rozwijają się w kwiaty ( na przykład herbata biała "Kwiat Laiche", w czasie parzenia której z listków wyłania się kwiatek). Podany w ten sposób napój, wygląda szczególnie efektownie. Do tego typu dzbanków do herbaty z podgrzewaczem stosuje się szkło borosilikonowe, które dłużej od zwykłego utrzymuje temperaturę i nie matowieje. Trzeba jednak uważać przy myciu, bo jest bardzo delikatne. W przypadku takich dzbanków najczęściej drobne elementy - sitko i miejsce na świeczkę - wykonane są ze stali nierdzewnej. Jeszcze inaczej prezentują się dzbanki w całości wykonane ze stali szlachetnej o właściwościach bakteriostatycznych (hamuje rozwój bakterii i eliminuje zapachy). Polerowane na połysk sprawiają wrażenie bardzo eleganckich. Dodatkowo w odróżnieniu od naczyń porcelanowych, ceramicznych i szklanych, nie tłuką się. Nie przydarzają się również obtłuczenia i wykruszenia drobnych elementów (jak w przypadku ceramiki). Niestety, ich cena jest dość wysoka (zwykle kilkaset złotych).

Pojemność i dodatki
Jedną z ważniejszych kwestii jest również pojemność naczynia. Na rynku dostępne są te litrowe, jak i większe (1,5 - 1,8 litra, ale zdarzają się i o pojemności 0,6 - 0,8 litra). Dla dzbanka do herbaty z podgrzewaczem odpowiednia wydaje się być rączka, która się nie nagrzewa. Niektórzy z producentów proponują połączenie stali nierdzewnej (dzbanek) z tworzywem sztucznym (rączka) lub bambusem.
Sam podgrzewacz, czyli miejsce na świeczkę, wykonane jest z płytki szamotowej, stali nierdzewnej lub terakoty. Pewną rzadkością, z jaką można się spotkać, jest podgrzewacz z drewna korkowego. Niektórzy producenci dodają do dzbanka do herbaty z podgrzewaczem także zaparzacz albo wyjmowane sitko, do którego można nasypać herbatę. Inni dołączają zestaw zapasowych świeczek do podgrzewania płynu. Trzeba sprawdzić, co otrzymujemy dodatkowo w cenie samego naczynia (czasami podgrzewacz i dzbanek liczone są jako osobne artykuły). Ceny dzbanków są bardzo zróżnicowane - od parudziesięciu złotych (ceramiczne i porcelanowe) po kilkaset (ze stali).