Działanie zastawek serca i ich choroby

Zastawki serca są odpowiedzialne za prawidłowy przepływ krwi, a jedną z ich chorób jest niedomykanie się lub zwężenie światła przepływu krwi.

Zastawki serca, są to przegrody pomiędzy komorami a przedsionkami oraz aortą i pniem płucnym, czyli głównym naczyniem odpowiadającym za przepływ krwi w organizmie. Wyróżniamy zastawkę dwudzielną, trójdzielną, aorty oraz tętnicy płucnej. To te elementy budowy serca odpowiadają za prawidłowy przepływ krwi do poszczególnych części serca i poza nie.

 

 

  • Działanie zastawek serca

Zastawki serca oddzielające komory i przedsionki serca to odpowiednio: lewą komorę od lewego przedsionka to zastawka dwudzielna oraz prawą komorę od prawego przedsionka to zastawka trójdzielna. Zastawka dwudzielna składa się jak sama nazwa wskazuje z dwóch płatów połączonych spoidłami, zaś trójdzielna z trzech płatków połączonych w sposób podobny do zastawki dwudzielnej. Zastawki zamykają się i otwierają nieustannie od pierwszego zabicia serca do końca życia człowieka zapobiegając cofaniu się krwi z komór serca do przedsionków oraz z przedsionków do dużych naczyń doprowadzających i odprowadzających krew z serca.

 

  • Wada zastawek która atakuje nasze serce

Jako narząd pracujący przez bardzo długi czas, non stop zastawki mogą ulec różnym chorobom prowadzącym do ich uszkodzenia i w końcu do chorób innych części całego narządu jakim jest serce. Najczęściej spotykaną chorobą jest wada zastawki, czyli jej zwężenie, nieszczelność lub nawet obydwie wady w tym samym czasie. Objawia się ona w pierwszym badaniu lekarskim jako szmery serca, a po gruntownych badaniach niewydolnością serca i zaburzeniami jego pracy. Osoby dotknięte taką chorobą szybko się męczą i odczuwają ogólne osłabienie organizmu, co sprzyja powstawaniu suchego kaszlu oraz notorycznego zachorowania na zapalenie oskrzeli. Choroba ta może zakończyć się nawet operacją wszczepienia sztucznej zastawki, ale w większości przypadków wymaga jedynie zmiany stylu życia na mniej stresujący i zdrowe odżywianie się.

 

  • Powikłania i niezbędne leczenie

Jeżeli zlekceważymy objawy może dojść nawet do dużych zaburzeń rytmu serca, niewydolność krążenia, zakażenie na zastawce lub nawet śmierci w wyniku zatrzymania akcji serca. Dlatego warto wykonywać EKG raz na jakiś czas, a w przypadku pojawienia się objawów lekarz dodatkowo zleci wykonanie echokardiografii, RTG klatki piersiowej oraz cewnikowanie serca z badaniem ciśnienia krwi. Nie lekceważmy więc pierwszych objawów chorobowych oraz raz na jakiś czas wykonujmy podstawowe badania.