Dziecko na studiach - w innym mieście, czy blisko domu?

Dziecko na studiach blisko domu to wygoda i oszczędność, ale wyjazd na studia do innego miasta pozwoli studentowi nauczyć się większej samodzielności.

Wybór uczelni i miasta na studia nie jest łatwy i należy go dokładnie przemyśleć. Nie zawsze studiowanie w swoim mieście jest lepszym rozwiązaniem niż wybór uczelni z dala od domu. Oprócz zdobywanej wiedzy dziecko na studiach uczy się samodzielności, odpowiedzialności oraz ma możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego na przykład poprzez praktyki czy pracę dorywczą.

Studia blisko domu – wygoda i oszczędność

Za uczeniem się na wyższej uczelni w niedużej odległości od domu z pewnością przemawiają względy ekonomiczne. Utrzymanie się w dużym mieście samemu nie jest łatwe. Student mieszkający z rodzicami nie wydaje pieniędzy na wynajem mieszkania ani wyżywienie. Nie musi martwić się opłatami za prąd, ogrzewanie czy wodę. Nie istnieje problem głośnych imprez organizowanych przez rozrywkowych współlokatorów z mieszkania studenckiego czy akademika. Zazwyczaj nie musi też martwić się o swoje wyżywienie, ponieważ rodzice dbają, by lodówka nigdy nie była pusta. Warunki do nauki są więc bardzo dogodne. Pozostaje jednak kwestia rozwoju społecznego takiego studenta. Dziecko na studiach mieszkające w swoim rodzinnym domu ma taką samą sytuację, jak, gdy było w liceum. Tak samo duży wpływ na jego życie mają rodzice, na takim samym poziomie jest zależny od nich. Może to powodować późniejsze dojrzewanie społeczne i trudniejszy start w dorosłe życie.

Nauka w innym mieście szansą na usamodzielnienie

Dziecko na studiach w innym mieście to duże obciążenie finansowe dla rodziców. Nawet jeśli uczelnia jest państwowa, a więc nie wymaga opłacania czesnego, to koszty studiowania związane z mieszkaniem i wyżywieniem są niemałe. Student otrzymuje określoną sumę pieniędzy i musi nimi sam dysponować tak, aby na wszystko wystarczyło. Uczy to gospodarności, oszczędzania i szacunku do pieniędzy. Nierzadko w okresie studiów ludzie podejmują swoją pierwszą pracę. Dorywcze dorabianie to sposób na dodatkowe pieniądze, dzięki czemu można ulżyć rodzicom. Rzadko zdarza się, by student był w stanie utrzymać się sam. Z pomocą przychodzą też uczelnie oferując systemy stypendialne. Rodzice dziecka na studiach daleko od domu nie mają tak dużego wpływu na jego życie. Musi nauczyć się samo rozwiązywać swoje problemy, żyć w społeczeństwie. Jest to doskonała forma przejściowa pomiędzy byciem dzieckiem, a staniem się w pełni samodzielnym dorosłym człowiekiem.