East Coast Greenway – aktywne wakacje na wschodnim wybrzeżu USA

Projekt East Coast Greenway to wynosząca 4800 kilometrów trasa wymarzona dla entuzjastów pieszej i rowerowej turystyki pragnących przemierzyć wschodnie wybrzeże USA.

East Coast Greenway łączy najważniejsze miasta szesnastu amerykańskich stanów, od Calais w stanie Maine aż do Key West na Florydzie i prowadzi zarówno przez ruchliwe miejskie aglomeracje jak i urokliwe, leniwe miasteczka, parki i niezamieszkane, dzikie tereny. Jest to projekt miłośników długodystansowych szlaków rowerowych, którzy w 1991 roku założyli organizację i obrali za cel swych działań stworzenie jednolitego systemu ścieżek pieszych i rowerowych w oparciu o istniejące już trasy.

Miejskie odcinki East Coast Greenway

Szlaki East Coast Greenway to doskonały sposób na niekonwencjonalne, aktywne i przyjemne zwiedzanie miasta. Na niezmotoryzowanych turystów czekają piękne, wygodne i bezpieczne trasy Nowego Jorku prowadzące przez Bronx i Manhattan. Z myślą o takich zwiedzających opracowano sześć jedniodniowych wycieczek o różnym stopniu trudności. Dla pieszych przewidziano bardzo przyjemną i ciekawą krajobrazowo trasę prowadzącą wzdłuż rzeki Hudson, East Side River oraz przez Central Park, na rowerzystów zaś czekają doskonałe ścieżki wiodące przez Dolny Manhattan, obejmujące między innymi historyczny nowojorski port oraz centrum finansowe a także ogród botaniczny i zoologiczny Bronxu. Użytkownicy szlaków mogą też zwiedzić historyczne, kolonialne miejscowości stanu Maryland oraz urokliwe miasteczka w stanie Connecticut jak na przykład Willimantic, do którego warto zajrzeć ze względu na XIX-wieczne młyny wodne. Rowerem lub pieszo można także wygodnie przemierzać ulice Bostonu, Portland, New Jersey czy Filadelfii.

Na łonie natury u wschodnich wybrzeży USA

Trasy East Coast Greenway to jednak przede wszystkim kontakt z przyrodą i wspaniałe krajobrazy. Na turystów czekają niezapomniane, dzikie szlaki prowadzące wzdłuż rzek Potomac, Mystic River czy Delaware River. East Coast Greenway prowadzi też wokół urokliwych jezior takich jak na przykład jezioro Quinsagamond w Worcester w stanie Massachusets czy jezioro położone w przepięknym parku Harris Lake County Park w Północnej Karolinie. Miłośnicy natury i wiejskich krajobrazów najwięcej szlaków odnajdą dla siebie w stanie Connecticut zwanym ostatnią zieloną doliną. Jego wschodnia część to gęsto zalesiony, rolniczy i najbardziej malowniczy odcinek trasy East Coast Greenway między Bostonem a Waszyngtonem. Szlaki tego stanu prowadzą głównie przez pola, farmy i lasy oraz niewielkie urokliwe wioski. Przemierzający Florydę turyści mogą natomiast podziwiać przepiękne wydmy parku Fort Clinch State Park oraz przejechać przez tereny historycznych plantacji bawelny, trzciny cukrowej i kukurydzy.