Efekty uboczne nadużywania perfum

Nadużywanie perfum może powodować wyszuszanie się skóry, jej podrażnienia, reakcje alergiczne lub niechęć otoczenia do naszej obecności.

Uwielbiamy perfumy, bo w zależności od tego jaki efekt pragniemy uzyskać możemy dzięki nim stać się zmysłowi, tajemniczy, inspirujący, bardziej męscy bądź bardziej kobiece. Niektórzy mają jeden ulubiony zapach, inni eksperymentują stosując odmienne wonie w zależności od pory roku, dnia, okoliczności. Bez względu na te aspekty, jest jedna dotycząca wszystkich reguła - dzięki zapachowi perfum czujemy się lepiej. Jest również jedna obowiązująca wszystkich zasada – nie powinniśmy popełniać błędu, jakim jest nadużywanie perfum.

Nadmierne perfumowanie się – dlaczego należy go unikać

Nadużywanie perfum jest niewskazane, ze względu na potencjalne negatywne działanie.
Przede wszystkim może źle oddziaływać na naszą skórę. Niekorzystne działanie może być powodowane zawartym w perfumach alkoholem, który podrażnia i powoduje swędzenie skóry. Alkohol przyczynia się do przesuszenia skóry, jej wiotczenia, przyspiesza powstawanie zmarszczek. Występuje to głownie u osób o suchej skórze, jednak nadmiar bazy alkoholowej może być też niekorzystny w przypadku cery tłustej, która jest intesyfikatorem zapachu i powoduje, że może być zbyt mocny. Badania medyczne z dziedziny alergologii wykazują, że substancje zapachowe to najczęstsze środki uczulające w kosmetykach. Perfumy posiadają około 50 składników mogących wywołać alergię kontaktową, są to syntetyczne substancje zapachowe, olejki eteryczne, balsamy, środki konserwujące. Substancje zapachowe mogą być też odpowiedzialne za odczyny fotoalergiczne i powodować rumień.

Nadużywanie perfum – wpływ na otoczenie

Równie istotnym obszarem, na który może wpłynąć nadużywanie perfum jest otoczenie społeczne. Zarówno to jak wyglądamy oraz to jak pachniemy wywołuje reakcje innych ludzi. Przebywając w miejscu pracy, pociągu, u kogoś w mieszkaniu nasz zapach nie dotyczy wyłącznie nas samych. Zbyt intensywny może przeszkadzać innym, być męczący i powodować w nich rozdrażnienie lub reakcję alergiczną. Możemy wyobrazić sobie jak trudno byłoby pracować w jednym biurze z osobą, której perfumy są w zupełnie innym stylu niż nasz, utrudniają nam swobodne oddychanie. Kwestia ta jest istotna także w relacjach damsko-męskich - mężczyźni nie znoszą nadużywania perfum przez kobiety i czasem jest to powodem kończenia znajomości po pierwszej randce. Wiadomo przecież, że zapach może mieć decydujący wpływ na to, jak postrzegamy drugą osobę.