Egzema - przyczyny i leczenie

Przyczyną występowania egzemy są alergeny, znajdujące się w wielu produktach. Chorobę można leczyć unikając substancji uczulających lub farmakologicznie.

Egzema to jedna z chorób skóry, objawiająca się jej powierzchniowym stanem zapalnym. Choć pierwsze objawy tej dolegliwości są dość łagodne (zaczerwienienie, obrzęk, wypryski), nieleczone mogą przybrać dość ostry charakter – na skórze mogą pojawić się nadżerki, może ona zacząć pękać i łuszczyć się, mogą także pojawić się ropne strupy. Rozpoczęcie leczenia we wczesnych stadiach choroby jest więc bardzo ważne, aby nie dopuścić do trwałych zmian w wyglądzie skóry.

 

 

  • Przyczyny wystąpienia stanu zapalnego skóry

Egzema jest chorobą o podłożu alergicznym. Schorzenie skóry wywołane jest przez kontakt z substancjami uczulającymi, czyli tak zwanymi antygenami kontaktowymi, które wywołują reakcję alergiczną w miejscu, w którym stykają się z ciałem. Alergeny, które najczęściej wywołują powierzchniowy stan zapalny skóry to związki chemiczne, znajdujące się w kosmetykach, mydłach, proszkach do prania czy płynach do zmywania. Antygenami kontaktowymi mogą być także niektóre tworzywa sztuczne, z których szyte są ubrania, lakiery, farby czy metale (uczulać może biżuteria z dodatkiem niklu lub chromu). Również niektóre pokarmy wywołują reakcję alergiczną – na przykład marchew, cebula, czosnek czy pomidory. Może ona pojawić się także jako skutek uboczny stosowania części antybiotyków. Rozwój schorzenia może być ponadto wywołany kontaktem z roślinami lub zwierzętami. Objawy uczulenia pojawiają się w miejscu zetknięcia alergenu ze skórą po około 2-3 dniach. Jeśli jednak nie są one leczone mogą rozprzestrzenić się także na inne części ciała.

 

  • Leczenie objawów alergicznych

Pierwszym krokiem do wyleczenia egzemy jest rozpoznanie substancji, które wywołują reakcję alergiczną. Kiedy to się uda, można zapobiegać nawrotom choroby, zamiast ją leczyć. Dość często jednak zdarza się, że ustalenie jaka substancja jest antygenem kontaktowym jest bardzo trudne lub niemożliwe albo też bardzo trudno jest uniknąć kontaktu z nią. W takich sytuacjach stosowane jest leczenie farmakologiczne. Chorym podawane są leki przeciwhistaminowe zmniejszające nasilenie stanu zapalnego skóry i redukujące nieprzyjemne swędzenie. Stosować można także okłady odkażające czy antybiotyki w aerozolu, którymi spryskuje się chore miejsca. Pomocne mogą być kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych oraz picie naparów z ziół, na przykład koniczyny czy pokrzywy. Podczas leczenia choroby można także stosować masaże, które pomagają usuwać z organizmu toksyny oraz przyspieszają procesy regeneracyjne skóry.