Ekologiczne meble – charakterystyka

Ekologiczne meble można zrobić samemu lub kupić te wytworzone z lokalnie występujących materiałów.

Ekologiczne meble sprawiają, że wnętrze wygląda oryginalnie, pomagają także podkreślić charakter mieszkańców.

 

 

  • Recycling, czyli ekologiczne meble z odpadów

Codziennie na świecie wyrzuca się setki ton odpadów. Część z nich można ponownie przetworzyć, jednak nie zawsze trafiają one do odpowiednich pojemników i przez to nie mogą być wykorzystane powtórnie. Przed wyrzuceniem większych odpadów należy zastanowić się, czy na pewno dany przedmiot nie może być wykorzystany ponownie. Przeglądając współczesne magazyny wnętrzarskie można natknąć się na wspaniałe pomysły, jak ponownie wykorzystać odpady. Obecnie stolik nocny ze skrzynki po owocach albo lampa z jednorazowych kubeczków kojarzą się ze światowością, nie zaś z brakiem środków na "prawdziwe" sprzęty - można to wykorzystać w niezwykle kreatywny sposób! Obecnie przerabiając stare drzwi na zagłówek łóżka można pokazać nie tylko troskę o środowisko, ale także własne obycie.

 

  • Ekologiczne meble z korporacji

Mniej pomysłowe osoby także mogą przyczynić się do poprawy czystości środowiska, czyniąc to w dodatku niewielkim kosztem. Nie trzeba samemu robić ekologicznych mebli - wystarczy kupić meble którejś ze skandynawskich firm meblowych, takich jak IKEA czy Jysk - przywiązują one dużą wagę do ekologii, co jest elementem ich wizerunku. W meblach ze sklejki i tektury również wykorzystano odpady, dzięki czemu zostało ściętych mniej drzew. Wystrzegać należy się natomiast mebli rattanowych, gdyż ich produkcja doprowadza do niekontrolowanej degradacji lasów.

 

  • Meble ekologiczne - z polskich drzew

Warto kupować także u lokalnych wytwórców mebli drewnianych. Są to również ekologiczne meble, gdyż są transportowane na znacznych odległościach, dzięki czemu ich transport nie przyczynia się do zatrucia środowiska. Dodatkowym atutem jest to, że produkowane są na małą skalę, co czyni je niepowtarzalnymi - trudno spotkać takie same u sąsiada. Warto jednak pamiętać, że kupowanie mebli (i podłóg) z egzotycznych gatunków przyczynia się do nadmiernej eksploatacji lasów deszczowych, dlatego należy wybierać jedynie rodzime gatunki. Dębina, orzech i sosna to piękne drewna, znacznie lepiej prezentujące się w europejskich wnętrzach, niż merbau i wenge. Ekologiczne meble to także takie, które przetrwają dziesięciolecia i nie trzeba będzie wyrzucać ich po kilku latach - dlatego nie warto oszczędzać przy zakupie wyposażenia domu, zwłaszcza, gdy pod uwagę brane jest także dobro środowiska.