Elementy Ścieżki Zdrowia

Właściwie dobrane elementy ścieżki zdrowia zawierają urządzenia rekreacyjno-gimnastyczne, które podczas treningu angażują wszystkie partie ciała.

Ścieżki zdrowia to popularna forma rekreacji i aktywnego wypoczynku. Ćwiczenia sprawnościowe na świeżym powietrzu znakomicie wpływają na samopoczucie oraz sprawność fizyczną. Elementy ścieżki zdrowia powinny być połączeniem ćwiczeń ruchowych, biegu i ćwiczeń na przyrządach.

 

Ruch na świeżym powietrzu
Najpopularniejszą ścieżką zdrowia jest ścieżka sprawnościowa, choć wyróżniamy także ścieżkę biegową, ćwiczebną i obciążająca. Pierwsza z nich zapewnia najwszechstronniejszy trening i jest najczęściej spotykaną trasą w parkach czy szkołach. Łączy elementy biegu, marszu oraz ćwiczeń na przyrządach. Urządzenia rekreacyjno-gimnastyczne ustawia się, tak by poziom trudności i intensywności ćwiczeń wzrastał stopniowo. Oczywiście nie powinno zabraknąć tablic informacyjnych na początku ścieżki oraz przy każdym urządzeniu. W formie rysunku przedstawiamy na nich sposób oraz kolejność wykonania ćwiczeń. Podstawowe elementy ścieżki zdrowia to drabinki i drążki gimnastyczne, ruchome pomosty łańcuchowe, zestawy do przeskoków, równoważnie, ściany wspinaczkowe czy tunele. Urządzenia te wspierają równomierny rozwój całego ciała, podnosząc siłę, szybkość, wytrzymałość i koordynację ruchową. Można je konfigurować w dowolnie wybrany sposób, ścieżka zdrowia powinna jednak zawierać co najmniej kilka zróżnicowanych elementów, by ćwiczenia nie były monotonne.

Urozmaicony tor przeszkód
Ścieżka zdrowia powinna zawierać przyrządy rekreacyjno-gimnastyczne, które zapewnią trening całego ciała. Pierwszym z nich są drążki i drabinki poziome lub skośne. Ćwiczenia polegają na przemieszczaniu się wzdłuż urządzenia, zachowując równowagę. Ciężar ciała oparty jest na rękach, dzięki czemu jest to świetny trening na mięśnie brzucha, grzbietu i barków. Urządzenie, które spełnia podobne funkcje, to belka z uchwytami. Kolejny ważny element ścieżki zdrowia to równoważnia, która jak sama nazwa wskazuje, służy do utrzymywania równowagi. Składa się z trzech poziomych belek, umieszczonych na określonej wysokości. Istnieje także inna wersja tego urządzenia- równoważnia ruchoma. Ścianki gimnastyczne i wspinaczkowe są ciekawym urozmaiceniem każdego placu. Producenci oferują ścianki zbudowane z rożnych elementów, np. opon, lin, łańcuchów czy drążków gimnastycznych. Innymi dobrymi urządzeniami rekreacyjnymi dla amatorów wspinania się, są wszelkiego rodzaju przeplotnie: sznurowe, drewniane oraz pająki. Tor ubarwi także urządzenie góra- dół - to ustawione poziomo na rożnej wysokości belki. Można je przeskakiwać, jak i przechodzić pod nimi. Podobnie wyglądającym przyrządem jest slalom, z tą różnicą, że belki prowadzą w górę lub dół. Zestawy do przeskoków nazywane są skoczkami lub balansadą. Słupki ustawione są w niewielkiej odległości od siebie, służą także do ćwiczeń utrzymujących równowagę. Na trasie sprawnościowej nie powinno zabraknąć ruchomych pomostów i kładek. Występują w rożnych postaciach: jako pomosty z belką, pomosty z ruchomymi trapami czy wiszące kładki. Podczas pokonywania tych przeszkód należy utrzymać równowagę, równocześnie przemieszczając się po ruchomych belkach.
Powyższą trasę można uatrakcyjnić także poprzez dodanie tuneli, ławki do ćwiczeń, komina czy kółek akrobatycznych. Im więcej elementów ścieżki zdrowia, tym ciekawszy i skuteczniejszy będzie trening.