Empire State Building - symbol całych Stanów Zjednoczonych

Tak jak ciężko wyobrazić sobie Warszawę bez Pałacu Kultury i Nauki, tak trudno mówić o Nowym Jorku bez strzelistej wieży Empire State Building.

Empire State Building zyskał swoją nazwę od przydomku stanu Nowy Jork, który bywa często nazywany przez Amerykanów Empire State. Ta monumentalna konstrukcja dziewiątego na świecie pod względem wysokości wieżowca, kojarzy się niezmiennie, od przeszło osiemdziesięciu lat z amerykańskim zamiłowaniem do rzeczy wielkich i spektakularnych. Jest symbolem USA oraz wizytówką nowojorskiej, wielomilionowej metropolii.

Historia budowy

W miejscu dzisiejszego symbolu USA, Empire State Bulding, ponad 80 lat temu stał hotel Waldorf-Astoria. Jednak po jego pożarze zdecydowano się przenieść hotel do Park Avenue. Szybko podjęto decyzję, aby na jego miejscu powstał najwyższy budynek świata, który miał zabrać to miano stojącemu nieopodal Chrysler Building.
Roboty rozpoczęto w 1930 roku, a wszelkie prace budowlane i konstrukcyjne zostały nawet specjalnie przyspieszone, aby szybko usytuować Empire State Building w glorii najwyższego. W wyniku błyskawicznej pracy 3400 pracowników już po 410 dniach od daty rozpoczęcia budowy prezydent USA, Herbert Hoover, mógł uroczyście, ze swojej waszyngtońskiej siedziby, wcisnąć przycisk zapalający światła wieżowca.

Konstrukcja i parametry

Empire State Building jest osadzony na 60 tonach stali, okrytych 200 tyś. st³ wapienia i granitu. Spowija go także 740 ton aluminium i stali nierdzewnej. Te niewyobrażalne ilości materiału budowlanego dopełnia 10 milionów cegieł oraz 5600 m³ kamieni, wyścielających podłogi i ściany podpiwniczne. Empire State Building ma 381 metrów wysokości, a po wliczeniu strzelistej wieży nadawczej, parametr ten wzrasta do ponad 443 metrów. Cała konstrukcja waży ponad 360 tyś. ton. Monumentalny nowojorski wieżowiec jest zaliczany przez ekspertów do 7 architektonicznych cudów współczesnego świata. Wieżowiec był do 1973 roku najwyższym budynkiem w USA, jednak po wybudowaniu tam bliźniaczych wież World Trade Center stracił to miano. Po tragedii z 11 września 2001 roku, EST wskoczył na drugie miejsce, zaraz po Sears Tower w Chicago.

Symbol amerykańskiej kultury

Ze szczytu Empire State Building nadają największe radiowe i telewizyjne stacje w USA. Pięknie oświetlony wieżowiec świętował 80-te urodziny Franka Sinatry, a jarząc na niebiesko uczcił jego śmierć. Empire State Building manifestuje jasną iluminacją przynależność do sportowych drużyn Nowego Jorku, koszykarskich i footballowych. Jasnym oświetleniem wieżowiec dziękował królowej Elżbiecie II za odegranie amerykańskiego hymnu w pałacu Buckingham po wrześniowej tragedii. Nowojorski wieżowiec to bohater wielu hollywoodzkich produkcji i centralny punkt ich akcji. Jednak w świadomości Amerykanów Empire State Building to przede wszystkim bajeczna panorama Nowego Jorku oraz idealna dla zakochanych, symboliczna przestrzeń. Najlepsza na oświadczyny.