Eurodisneyland pod Paryżem: nie tylko dla dzieci

Dwa parki, dziewięć krain tematycznych, ponad pięćdziesiąt atrakcji i dużo dobrej zabawy dla małych i dużych – taki właśnie jest Eurodisneyland pod Paryżem.

Wbrew obiegowej opinii Eurodisneyland pod Paryżem jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Na wizytę w tym magicznym miejscu warto zarezerwować cały dzień, choć i to nie gwarantuje przeżycia wszystkich oferowanych przygód.

Najważniejsze atrakcje
Eurodisneyland pod Paryżem to w rzeczywistości dwa oddzielne parki. Mniejszy, Walt Disney Studios, z pewnością przypadnie do gustu starszym odbiorcom, którzy będą tu mogli zgłębić tajniki produkcji filmowej, obejrzeć efektowne pokazy kaskaderskie oraz wziąć udział w nagraniu programu w profesjonalnym studio telewizyjnym. Główną atrakcją kompleksu pozostaje jednak drugi park: Disneyland. Centralne miejsce zajmuje w nim Główna Aleja, na której codziennie odbywają się widowiskowe parady z udziałem postaci Disneya. Wokół niej usytuowane są pozostałe cztery krainy. Kraina Fantazji to część parku bez wątpienia najbardziej magiczna i bajkowa, stworzona z myślą o najmłodszych. Sąsiadująca z nią Kraina Odkryć spodoba się natomiast fanom „Gwiezdnych Wojen”, „Toy Story” oraz… Michaela Jacksona, który gra główną rolę w prezentowanym tu filmie „Kapitan EO”. Po drugiej stronie Głównej Alei rozciąga się Kraina Dzikiego Zachodu z Dworem Duchów i wielką kolejką górską oraz Kraina Przygód, szczególnie polecana miłośnikom mocnych wrażeń, „Piratów z Karaibów” i „Indiany Jonesa”. Cały park można zobaczyć również z innej perspektywy udając się w podróż kolejką kursującą wokół Disneylandu.

Kilka wskazówek praktycznych
Podparyski kompleks rozrywki znajduje się zaledwie 32 kilometry od stolicy Francji, można do niego dojechać kolejką podmiejską (RER A), pociągiem TGV z lotniska Roissy Charles de Gaulle lub autobusem z lotniska Orly. Czynny jest codziennie od godziny 10. Godzinę zamknięcia warto sprawdzić wcześniej na stronie internetowej – w niektóre weekendy Disneyland otwarty jest nawet do godziny 22. Ceny biletów wahają się od 51 euro (wstęp do jednego parku dla dziecka) do 151 euro (trzydniowy karnet dla dorosłego uprawniający do wejścia do obu parków). Po zakupie biletu warto zaopatrzyć się w dostępną przy wejściu mapkę i poświęcić chwilę na ustalenie trasy zwiedzania. Eurodisneyland pod Paryżem odwiedza corocznie kilkanaście milionów gości. Nieco mniejszy tłok panuje tu jedynie w tygodniu oraz poza sezonem wakacyjnym i bożonarodzeniowym.