Fasil Ghebbi - rezydencje cesarzy Etiopii

Sześć wspaniałych zamków wybudowanych przez kolejnych cesarzy Etiopii wchodzi w skład Fasil Ghebbi, który po dziś dzień, pomimo wielu zniszczeń, zachwyca niemal każdego.

Fasil Ghebbi to kompleks, w którego skład wchodzi sześć zamków z XVII i XVIII wieku. Wybudowano je w Gonderze, mieście etiopskim, które w 1636 roku cesarz Fasiladas uczynił stolicą kraju. Wszystkie budowle otacza blisko kilometrowy mur obronny, który wyznacza obszar o powierzchni siedemdziesięciu tysięcy metrów kwadratowych.

Czego spodziewać się w Fasil Ghebbi

W Etiopii przyjęto, że następujący po sobie władcy powinni mieć niezależne od poprzedników zamki, dlatego też powstało ich tak dużo. Jednak na obszarze Fasil Ghebbi znajdują się nie tylko cesarskie rezydencje - mieści się tam archiwum Fasiladasa, budynki gospodarcze i pomocnicze, takie jak sala przyjęć, skarbiec, pomieszczenie dla dowódcy kawalerii czy dom nowożeńców. Ponadto na otoczonym murami terenie wybudowano trzy świątynie, które jednak nie dotrwały do naszych czasów. Na początku XX wieku odbudowano je i w tej formie możemy je dziś podziwiać. W jednym z nich mieści się grób cesarza Fasiladasa, któremu miasto zawdzięcza swą potęgę. Cały kompleks budynków dość znacznie ucierpiał podczas II wojny światowej, ale także zniszczał na skutek licznych trzęsień ziemi. Od lat 70., gdy wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, nieprzerwanie trwają na jego terenie prace renowacyjne.

Najważniejsze zamki etiopskiego kompleksu

Budowlą najlepiej znaną w Etiopii jest Zamek Fasilidasa, który umieszczono nawet na banknocie o wartości 50 Bir. Powstawał on w latach 1632–1667. Jako jedna z niewielu budowli nie ucierpiał w ogóle podczas toczonych wojen. Do czasów współczesnych przetrwał w niemal nienaruszonym stanie. Brakuje w nim jedynie dekoracji, zdobień, które uległy zniszczeniu. Po dziś dzień wykorzystuje się Zamek Fasilidiasa - jego sala reprezentacyjna spełnia funkcję pałacu ślubów a także stanowi miejsce dla obradującego najwyższego sądu prowincji. Za panowania tego samego cesarza powstał budynek archiwum, jednak zachowała się po nim jedynie wieża i fragmenty muru. O wiele skromniej od Zamku Fasilidiasa prezentuje się Zamek Yohannesa, który większość funduszy poświęcał na rozbudowę kościołów, nie własnej rezydencji. Dziś budowla zachwyca swoją prostotą. Prawdopodobnie najpiękniejszym spośród zamków w Fasil Ghebbi był Zamek Iyasu. Był bogato zdobiony kością słoniową, rzadkimi kamieniami i złotem, jednak uległ niemal całkowitemu zniszczeniu podczas bombardowań w trakcie wojny i obecnie pozostały po nim niemal wyłącznie ruiny. W skład kompleksu wchodzą jeszcze zamki: Dawida, Bekafa oraz zamek cesarzowej Mintiwab, który dziś pełni funkcję biblioteki i galerii obrazów.