Faszerowany mostek cielęcy - chluba Chorwatów

Faszerowany mostek cielęcy przygotowywany jest w wielu krajach, ale prawdziwym rarytasem jest w Chorwacji, gdzie nadzienie mostka stanowią szynka i ser

Chorwacja jest niezwykle ciekawym, również pod względem kulinarnym, krajem. Tradycyjne rodzime potrawy są bardzo różnorodne – ceni się przede wszystkim dania dobrze doprawione i są to głównie owoce morza, ryby oraz mączne i mięsne potrawy. Te ostatnie znane są pod każdą postacią, choć najbardziej popularne są dania z baraniny, jagnięciny i cielęciny – w tym faszerowany mostek cielęcy, przygotowywany najczęściej na grillu.

Zagrebacki odrezak - charakterystyka potrawy

Faszerowany mostek cielęcy, znany jako zagrebacki odrezak, jest kulinarnym symbolem stolicy Chorwacji, choć podawany jest na terenie całego kraju. Świeże cielęce mięso nadziewane jest tutaj zazwyczaj szynką i serem, po upieczeniu lub usmażeniu podawane jest na grzance, z frytkami lub z warzywami. Pieczone cielęce mięso świetnie komponuje się w połączeniu z fasolką szparagową i kilkoma plasterkami cytryny. W Chorwacji coraz częściej cielęcina jest zastępowana wieprzowiną, choć nadal wielu chorwackich restauratorów podaje mostek w tradycyjny sposób. Nadziewane żeberka cielęce są na tyle popularne, że trudno byłoby znaleźć chorwacką restaurację, w której by ich zabrakło. Z tego względu większość przybywających tutaj turystów miało przyjemność skosztowania tej potrawy. Jej popularność jest również dowodem na to, że przyrządzona w odpowiedni sposób, jest niezwykle smaczna. Nic więc dziwnego, że turyści zapamiętują ten smak i przy kolejnej wizycie w Chorwacji, zamawiają po raz kolejny swoją ulubioną mięsną potrawę.

Faszerowany mostek cielęcy – przepis

Przygotowanie nadziewanego mostka nie jest zbyt skomplikowane, jednakże zajmuje dość dużo czasu, bo aż około dwóch godzin. Na początek należy z kilogramowego mostku usunąć kości. Mięso nacinamy w taki sposób, żeby powstała kieszeń na nadzienie. Tak przygotowany mostek nacieramy solą, pieprzem i dowolnymi przyprawami na zewnątrz i w środku. Odstawiamy mięso do lodówki, po czym wykonujemy nadzienie. Około dwudziestu dekagramów szynki oraz sera o silnym aromacie, kroimy na cienkie, kilkucentymetrowe paseczki, mieszamy je z rozmoczoną mlekiem bułką. Według uznania można dodać posiekaną natkę pietruszki lub inne przyprawy. Tak przygotowanym nadzieniem możemy nafaszerować mostek cielęcy. Aby farsz nie wydostawał się na zewnątrz, warto kieszeń spiąć wykałaczkami lub zeszyć nicią. Tak przygotowany faszerowany mostek cielęcy można piec na grillu lub w 220 stopniach w piekarniku przez około dwie godziny. Jeśli poszczególne kawałki mięsa obtoczymy w mące, w jajku i bułce tartej, możemy również smażyć na głębokim oleju.