Felgi motocyklowe: porady specjalistów

Odpowiedni dobór i umiejętna konserwacja felg motocyklowych są niezbędnymi warunkami bezpiecznej jazdy na jednośladach.

Każdy miłośnik jazdy na motocyklach powinien wiedzieć, w jaki sposób zadbać o elegancki wygląd i właściwy stan techniczny swojego pojazdu i wszystkich jego części. Szczególną uwagę powinien zwrócić na felgi motocyklowe – część jednośladu odgrywającą kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa kierowcy i wszystkim użytkownikom drogi.

Wybór
Niezwykle bogaty rynek części motocyklowych sprawia, że zakup felg może nastręczać pewne problemy. Osoby, które obawiają się, że mogą zagubić się w gąszczu ofert powinny zwrócić się o pomoc do specjalisty, który nie tylko dopasuje odpowiednie części, ale często również sprawdzi stan techniczny całej maszyny, a w razie ewentualnych pytań klienta – udzieli mu kompleksowych informacji. Ci zaś, którzy wolą samodzielnie dobrać felgi motocyklowe powinni pamiętać o dwóch podstawowych zasadach: felgi muszą być odpowiednie do danego motocykla oraz muszą spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa i być dopuszczone do sprzedaży i użytku na terenie Unii Europejskiej.

Renowacja
W trakcie użytkowania felg motocyklowych istotne jest stałe monitorowanie ich stanu i ich naprawa w przypadku pojawienia się jakichkolwiek usterek, na przykład na skutek wypadku lub najechania na dziurę. Jeśli felgi uległy odkształceniu lub poluzowały się szprychy, konieczne będzie centrowanie koła lub prostowanie felgi. Pierwszy z powyższych zabiegów jest znacznie prostszy i może być wykonany przez właściciela jednośladu przy użyciu klucza do regulacji naciągu szprych. Narzędzie takie znajduje się w zestawie dostarczanym z każdym nowo zakupionym motocyklem. Pomimo, że centrowania koła można podjąć się samodzielnie, warto zlecić to zadanie fachowcom, aby zaoszczędzić czas i mieć pewność, że naprawa zostanie wykonana poprawnie. Nieco inaczej sprawa wygląda z zabiegiem prostowania felg, którego nie można wykonywać na własną rękę. Pomoc specjalisty jest niezbędna ze względu na fakt, że felgi motocyklowe są niezwykle kruche. Jeden niewprawny ruch wystarczy, aby doprowadzić do pęknięcia obręczy koła.

Poprawa wyglądu
Dbając o felgi motocyklowe, warto pamiętać również o ich wyglądzie. Do zabiegów podnoszących estetykę felg należą między innymi malowanie, chromowanie i piaskowanie. Są to czynności bez wątpienia prostsze i znacznie mniej istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy, niż centrowanie czy prostowanie felg. Mają jednak duży wpływ na to, jak ostatecznie prezentuje się motocykl.