Firany do salonu czyli kropka nad i

W doborze firan do salonu mamy nieograniczone możliwości tworzenia własnych kompozycji, dzięki którym poczujemy satysfakcję z własnej pracy, a nasi goście zachwycą się jej efektami.

Nowe firany do salonu to prosty i efektowny sposób zmiany wyglądu naszego domu. Nie jest ważne czy właśnie zmieniamy wyposażenie pokoju od podstaw, czy tylko odświeżamy wygląd salonu - nowa dekoracja okien może całkowicie odmienić nudne pomieszczenie i stanowić aranżacyjną kropkę nad i.

Ciemno czy jasno
Pierwszym kryterium jakie powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając firany do salonu, to ilość światła jaka dociera w ciągu dnia do pokoju. I tak, pomieszczenia położone od północy i wschodu, czyli takie, w których światło słoneczne dociera tylko rano lub wcale, wymagają cienkich i jasnych tkanin w oknach. Wybieramy luźno tkane lub przeźroczyste materiały jak organza czy woal, które wpuszczą światło dnia. Inaczej postępujemy w pomieszczeniach położonych od południa lub zachodu, szczególnie jeśli nasza rodzina lubi wspólnie spędzać czas letnimi popołudniami, kiedy słońce świeci właściwie do samego wieczora. W tym przypadku firany do salonu mogą być wykonane z materiałów gęściej tkanych, grubszych, by chroniły przed natarczywym światłem i zatrzymywały chłód. Nadają się do tego materie naturalne jak lny czy bawełny. Ciemne i małe pomieszczenia możemy spróbować rozjaśnić optycznie tkaninami w kolorach jasnych i chłodnych jak biele czy błękity. Natomiast duże jasne salony dobrze będą wyglądały, jeśli powiesimy na oknach firany w kolorach ciepłych, kontrastowych, a nawet bardzo ciemnych. Tutaj ograniczy nas tylko własna fantazja i styl, w jakim zaprojektowano wnętrze.

W zgodzie z własnym stylem
Kolejną zasadą, którą powinniśmy się kierować wybierając firany do salonu jest niemieszanie stylów, zwłaszcza jeśli nie mamy możliwości skonsultowania się w tej sprawie z dekoratorem wnętrz. Do pomieszczeń w stylu nowoczesnym nie będzie pasowała romantyczna firanka w różyczki. Do mebli ekologicznych dopasujmy firany proste, bez wzorów, z tkanin naturalnych. Bogaty styl salonu staroświeckiego uzupełnią eleganckie koronkowe firanki. Antyki dobrze będą wyglądały w towarzystwie firan udrapowanych i podpiętych atłasowymi kokardami. W doborze firan do salonu kierujmy się raczej nie modą, ale tym jacy jesteśmy i co daje nam komfort. Dobrze dobrane firany mogą nam ten komfort znacznie podwyższyć.