Florencja, czyli w sercu Toskanii

Florencja, miasto kwiatów i serce nie tylko Toskanii ale i całych Włoch, pełne jest niezwykłych miejsc, przepięknych zabytków czy zachwycających widoków.

Toskania jest prowincją włoską przyciągającą co roku ogromną ilość turystów. Kraina ta obfituje w urokliwe miasteczka, pełne pięknych, zabytkowych budowli, ślicznych krajobrazów z gajami oliwnymi oraz słynie z niezwykłej kuchni. To właśnie tam, w małym Massa, powstała najdłuższa pizza świata- o długości przekraczającej czterysta metrów.

 

  • Serce Toskanii- Florencja

Perełką Toskanii jest Florencja, jej stolica i jedno z najładniejszych miast całych Włoch. Można tam przejść się po przepięknych placach, zobaczyć wyniosłe, majestatyczne katedry i podziwiać ich fantazyjne wykończenie, nad których pracowało latami wielu artystów. Florencja jest kolebką renesansu, pełna najsłynniejszych na świecie arcydzieł sztuki, do której ciągną ludzie z całego świata aby móc podziwiać jej skarby i chłonąć kulturę. Leży w połowie drogi pomiędzy Mediolanem a Rzymem, nad rzeką Arno u podnóży Apenin.

 

  • Wycieczka po Florencji

Przygodę z Florencją należy rozpocząć od pójścia na Most Złotników (Ponte Vecchio), powstały w 1345 roku. Pełny jest małych, przede wszystkim jubilerskich, sklepików. Turyści, chcący zrobić zakupy, powinni udać się na targ Marcato Centrale w okolicy San Lorenzo, który mieści się w starym, pochodzącym z 1874 roku, kamiennym budynku. Przyjmuje się, że religijnym sercem Florencji jest Pizza Duomo, przy którym stoi katedra Santa Maria del Fiore z 1296 roku. Zaraz obok znajduje się najstarszy budynek w całej Florencji- San Giovanni Battista z XII wieku. Następnie warto udać się do Museo dell’Opera del Duomo, gdzie można zobaczyć słynną „Pietę” Michała Anioła oraz podziwiać oryginalne rzeźby Donatella. Turyści spragnieni odpoczynku od miejskiego szumu mogą udać się do ogrodu botanicznego Gardio di Boboli, utrzymanym w renesansowym i barokowym stylu. Miłośnicy malarstwa, ale i nie tylko, powinni udać się koniecznie do Galerii degli Uffizi. Tam, w trzydziestu trzech salach, można oglądać malarstwo włoskie oraz europejskie, rzeźby, arrasy i rysunki, w tym Leonarda da Vinci i Botticelliego. Kolejnym, obowiązkowym punktem wycieczki, jest Pizza Della Signiora, pełnym kopii słynnych rzeźb, między innymi „Dawida” Michała Anioła. Całe miasto obfituje w przepiękne miejsca, muzea i place oraz stare, fantazyjnie zdobione kościoły, które warto zobaczyć. Ludzie, którzy raz odwiedzili Toskanię i Florencję, często wracają w tamte strony, by jeszcze raz poczuć niezwykłość i urokliwość tego miejsca.