Frak, żakiet, surdut - czym to się różni?

Frak, żakiet i surdut, czyli eleganckie, oficjalne męskie stroje różnią się detalami kroju, noszonymi do nich dodatkami i charakterem - frak jest strojem wieczorowym, natomiast surdut i żakiet są bardziej odpowiednie na wcześniejsze uroczystości.

Elegancki mężczyzna powinien mieć w swojej szafie komplet ubrań na różne okazje: od marynarki do pracy, przez eleganckie garnitury, aż po stroje wieczorowe: frak i surdut. Ponieważ sposób ubierania się musi być dostosowany do sytuacji, warto wiedzieć, kiedy założyć który typ ubioru.

 

 

  • Frak - strój wieczorowy

Frak jest strojem bardziej formalnym niż surdut, czy inne typu=y garderoby. Zakłada się go tylko na bardzo uroczyste okazje: premiery, koncerty i bankiety, urządzane w późnych porach wieczornych. Typowy frak uszyty jest z dobrej jakości sukna z jedwabnymi, szerokimi klapami. Fraku może być w kolorze czarnym lub odcieniu "midnight blue" czyli nasyconej czerni z granatowym połyskiem. Ma dwurzędowy krój, jednak nosząc go nie zapina się guzików. Do tego stroju obowiązują eleganckie dodatki: nieskazitelnie biała koszula z usztywnionym kołnierzykiem, jedwabna chusteczka w kieszonce, czarne lakierki i białe rękawiczki.

 

  • Różnice między żakietem a surdutem

Żakiet jest oficjalnym strojem męskim. Podobnie jak surdut jest przeznaczone na eleganckie okazje przed porą wieczorną. Swoim fasonem przypomina nieco dawne kostiumy do jazdy konnej, posiada szew wyraźnie zaznaczający talię i mocno wycięty materiał z przodu. Między surdutem a żakietem istnieje szereg dosyć subtelnych różnic w wykończeniu. W żakiecie mile widziana jest kieszonka z noszoną w niej batystową chusteczką, natomiast surdut powinien być gładki. Żakiet, w odróżnieniu od surduta jest jednorzędowy lub zapinany na jeden guzik. Przy mankietach żakietu występują na ogół cztery guziki, natomiast mankiet surduta jest krótszy. Ponadto żakiet powinien mieć ciemny odcień czerni, natomiast surdut dopuszcza pod tym względem nieco większy wybór.

 

  • Surdut

Surdut to elegancki, dzienny strój męski, popularny od końca XIX wieku. Obecna moda dopuszcza surduty w kolorach czarnym, grafitowym lub midnight blue a w bardziej nowoczesnym wydaniu także ciemnoszare, noszone do spodni w identycznym kolorze. Są dwurzędowe, mają zamknięte, czasem wyłożone jedwabiem czy aksamitem klapy i długie, sięgające kolan poły. Elegancki surdut nie powinien mieć kieszeni. Odpowiednimi dodatkami do tego stroju są kamizelka w jaśniejszym kolorze, gładkie, czarne buty (nie powinny to być lakierki) i szeroki, jedwabny krawat.