Francuskie Lille - podróż w nieznane

Lille jest stolicą Flandrii i jednym z największych miast we Francji. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, naukowym i turystycznym.

Położony jest nad rzeką Deule w północno-wschodniej części kraju, niedaleko od granicy z Belgią. W mieście widać związki z sąsiednim państwem, o czym świadczą flamandzkie elementy w architekturze czy kulturze. Miasto Lille do Francji przyłączono w siedemnastym wieku.

 

 

  • Miasto młodych 

Dla turysty ważnym miejscem jest pałac burgundzki na Place Rihour - swoją siedzibę ma tam bowiem biuro informacji turystycznej. Na położonym niedaleko placu Grand Place znajduje się wiele kawiarni, ogródków i charakterystycznych rezydencji o dwuspadowych dachach. Wśród w nich jest dawny gmach giełdy Vielle Bourse. Ekskluzywne i elegancje sklepy czy restauracje można znaleźć przy alei Rue de la Monnaie. Lille jest ważnym ośrodkiem naukowym, znajdują się tu znane uniwersytety jak Université Lille Nord de France czy Université Catholique de Lille. To wyjaśnia, dlaczego w Lille mieszka wielu młodych ludzi. Łatwo tu o okazję do zabawy w jednym z klubów, dyskotek czy pubów. Koncerty, imprezy kulturalne i sportowe zapewniają mieszkańcom Lille dobrą rozrywkę. Po tym jak w 2011 roku miejscowa drużyna OSC Lille zdobyła mistrzostwo i Puchar Francji w piłce nożnej, futbol stał się kolejną rzeczą kojarzoną z tym miastem. Piłkarze ze stolicy Flandrii nazywani Les Dogues swoje spotkania rozgrywają na kameralnym obiekcie Villeneuve-d'Ascq. Ciekawą atrakcją w Lille jest także tradycyjny pchli targ – raj dla kolekcjonerów i antykwariuszy.

 

  • Muzea i zabytki 

W mieście działa kilka muzeów, między innymi Musee d’ Egyptologie, Musee diocesain d’ Art Religieux, a także muzeum Sztuk pięknych Palais des Beaux – Arts. Znajduje się w nim bogata kolekcja malarstwa flamandzkiego i niderlandzkiego, jedna z najlepszych we Francji. Podobny status ma bastion La Citadelle, zaprojektowany dla Ludwika XIV. Warto zobaczyć dom, w którym urodził się jeden z najbardziej znanych obywateli miasta, francuski generał Charles De Gaulle, czyli Maison Natale du General de Gaulle. Wśród odwiedzanych miejsc jest także szpital St. Sauveur. Ważnymi zabytkami w Lille są liczne świątynie - między innymi kościół St- Maurice , kościół St - Catherine, kościół St - Etienne czy St- Andre. Niedaleko Lille położone jest niewielkie miasteczko Douai. Znajdują się tam zabytkowe domy oraz gotycka dzwonnica Beffroi z czternastego wieku .