Futbol amerykański w Polsce

Futbol amerykański w Polsce rozpowszechniony został dopiero w latach 90-tych, lecz jego popularność wzrasta systematycznie

Historia futbolu amerykańskiego w Polsce, sięga lat 90-tych XX wieku, w których to wraz ze zmianami ustrojowymi w naszym kraju społeczeństwo otworzyło się na świat. W ten sposób na fali popularności kulturą amerykańską widzianą w nieograniczanej już politycznie telewizji, powstał w 1999 roku pierwszy, polski zespół futbolu amerykańskiego - Warsaw Eagles. Kolejną ważną datą dla tego sportu w Polsce był rok 2004, w którym to powstał Polski Związek Futbolu Amerykańskiego obierając na swoją siedzibę Warszawę. Jednakże prawdziwy przełom nastąpił 8 października 2006 roku, w momencie kiedy powołano i zainaugurowano Polską Ligę Futbolu Amerykańskiego, której pierwsza edycja przyniosła mistrzostwo Polski drużynie Warsaw Eagles. W pierwszym jej sezonie występowały w lidze cztery zespoły, lecz już następne lata przyniosły poszerzenie jej składu do 9 drużyn w 2007 i 17 w 2008 roku. W tym też roku powstał utrzymujący się do dziś podział na pierwszą i drugą ligę futbolu amerykańskiego w Polsce.

Realia futbolu amerykańskiego w Polsce
Na dzień dzisiejszy w Polsce, pod egidą Polskiego Związku futbolu Amerykańskiego, istnieją trzy ligi: pierwsza, druga oraz liga ósemek, w których występuje łącznie 31 zespołów. W dwóch pierwszych rozgrywających się na zasadach zbieżnych z tymi z amerykańskiej ligi, występują zespoły z 10 województw, głownie z województwa śląskiego, mazowieckiego oraz wielkopolskiego i dolnośląskiego. Pierwsza liga składa się z 10 drużyn, a jej uczestnicy walczą o tytuł mistrza Polski w tak zwanym Polish Bowl. Ostatnim mistrzem z 2010 roku jest drużyna Devils Wrocław. Druga liga jest podzielona na dwie grupy: północną i południową, w których występuje po sześć zespołów, walczących o wejście do pierwszej ligi. Ostatnia liga, tak zwana liga ósemek, nienależąca do hierarchicznego sytemu rozgrywek zasadniczych lig, rozgrywająca swe mecze w składach ośmioosobowych jest podzielona na trzy grupy: północną, południową i wschodnią.

Przyszłość dyscypliny w Polsce
Przyszłość Futbolu Amerykańskiego w Polsce, o ile tylko będzie on podążał wyznaczoną już ścieżką, rysuje się w kolorowych barwach. W kolejnych miastach powstają drużyny przystępujące do którejś z lig, a na mapie Polski nie ma już województwa w którym nie byłoby przynajmniej jednej drużyny futbolu amerykańskiego. Jednocześnie sport ten cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem wśród widzów, których na meczach czasem bywa nawet po 1200. Same mecze coraz częściej rozgrywane są przy sztucznym świetle, wieczorami co nadaje tym rozgrywkom prestiżu i znaczenia.