Gdzie można uprawiać rafting w Polsce?

Górskie rzeki Dunajec i Białka, otoczone pieknymi widokami i oferujące świetne warunki sportowe, i są doskonałymi miejscami, na których można uprawiać rafting w Polce.

We wskazanych poniżej miejscach od marca do października można cieszyć się całą gamą wrażeń, jakie dostarcza pływanie pontonem po górskiej rzece. Jak wiadomo każda rzeka potrafi zmieniać swoje oblicze: niektóre odcinki są łatwe do pokonania, inne stanowią nie lada wyzwanie. Zorganizowane formy uprawiania raftingu w Polsce mają z tego punktu widzenia niepodważalną zaletę: nie trzeba martwić się co dostosowania umiejętności do warunków, jakim będzie trzeba stawić czoła, jesteśmy bowiem pod okiem doświadczonych instruktorów.

Spływ pontonem na Dunajcu

Według znawców tej dyscypliny dogodnym miejscem do uprawiania raftingu w Polsce jest Dunajec. Ten szacowny dopływ Wisły oferuje płynącym w pontonie min. możliwość podziwiania wspaniałych widoków urozmaiconego krajobrazu - Kotliny Nowotarskiej (na drodze miłośnikom raftingu stają tu spiętrzenia wody na dwóch zaporach - Zbiornik Czorsztyński i Sromowski), Pienin (odcinek między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicy), Beskid Zachodnich (między Pasmem Lubania a Pasmem Radziejowej), Kotliny Sadeckiej. Kolejną atrakcją tej rzeki jest odcinek przez Pogórze Różnowskie, na którym napotkamy zapory wodne w Różnowie i Czchowie. Istotnym atutem dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z tym sportem może być fakt, że Dunajec, a szerzej Pieniny, to mniej oblegany przez turystów miejscem. Letnie spływy na tej rzece organizowane są najczęściej na odcinku Sromowce – Krościenko. Dunajec jest dla fanów spływów pontonem o tyle ciekawym celem, że cechą charakterystyczną tej rzeki są znaczne wahania poziomu wody, a także wielkości przepływu.

Rafting w Polsce również na Białce

Drugim polecanym miejscem do raftingu w Polsce jest Białka, będąca jedyną w naszym kraju rzeką typu alpejskiego. Jej bieg dostarcza również różnorodnych wrażeń. Będąca w części granicą ze Słowacją, Białka posiada swoje spokojniejsze i bardziej gwałtowne odcinki. Rzeka płynie przez Pogórze Spisko-Gubałowskie i Kotlinę Orawsko-Nowotarską. W tym ostatnim regionie zwalnia swój bieg z powodu małego spadku terenu. Warto jasno powiedzieć, że Białka może dostarczać uczestnikom spływu wielu niespodzianek. Woda naniosła bowiem z Tatr kamienie, które z czasem utworzyły wzniesienia w korycie rzecznym. W takich miejscach nurt opływa je, dzieląc się i łącząc ponownie w jeden w dalszych odcinkach rzeki. W środkowym biegu rzeki znajduje się rezerwat przyrody (tak zwany Przełom Białki nad Krempachami).