Gdzie można w Polsce uprawiać snowkiting?

Snowkiting to sport łączący latawiec lub spadochron ze snowboardem bądź nartami, na których jeździ się po jeziorach mazurskich, w Beskidach, Tatrach lub nad Morzem Bałtyckim.

Snowkiting polega na jeździe na nartach lub snowboardzie, połączonych z latawcem bądź spadochronem po śniegu, na wietrze, co uniezależnia go od gór i wyciągów narciarskich. Sport ten można uprawiać zarówno w górach jak i na płaskich terenach, takich jak pola, zamarznięte jeziora i wszystkie tereny o równej powierzchni i rozmiarze, umożliwiającym swobodne manewrowanie.

Warunki potrzebne do uprawiania snowkitingu

Szczególny sposób jeżdżenia na nartach lub snowboardzie, połączonych z latawcem lub spadochronem sprawia, że naukę najlepiej zacząć na płaskim terenie, dobrze przykrytym przez śnieg. Jazda od razu z góry może okazać się niebezpieczna dla początkujących snowkiterów, ze względu na dodatkowe przyspieszenie, otrzymywane przy zjeździe z góry, wspomagane przez wiatr. Ze względu na duże prędkości, dochodzące nawet do stu kilometrów na godzinę i wysokie skoki, na kilka metrów w górę, trwające kilkanaście sekund, konieczne są odpowiednie zabezpieczenia, takie jak dobry kask na głowę i ochraniacze. Ośrodki szkolące chętnych posiadają najczęściej własne, sprawdzone już miejsca do uprawiania tego sportu. Najczęściej wymienia się tutaj Mazury i górzyste tereny Polski, ale dzięki spadochronowi lub latawcowi do jazdy nadaje się każdy płaski teren. W zimie popularne już szkółki snowkitingu można spotkać także nad Bałtykiem, w okolicy wielu zamarzniętych jezior, przykrytych śniegiem pól uprawnych czy na małych lotniskach. Ta dowolność to rezultat działania spadochronu lub latawca, zastępujących wyciąg narciarski dzięki czemu sport ten można uprawiać niemal wszędzie.

Ośrodki i miejsca profesjonalnie dostosowane do snowkitingu

Snowkiting w Polsce jest już dosyć dobrze znany, istnieje wiele szkółek specjalizujących się w szkoleniach, zarówno w tej dziedzinie, jak i łączących w sobie naukę snowkitingu z innymi dziedzinami sportów zimowych. Różne szkółki znajdują się we wszystkich większych miastach, począwszy od północy Polski i całego Pomorza, gdzie jeździ się po zamarzniętym morzu i okolicznych terenach, na przykład po Zatoce Puckiej i Półwyspie Helskim. Koło Warszawy znanym miejscem jest Zalew Zegrzyński. Szkółki z takich miast jak Poznań, Łódź, Wrocław, Kraków, czy ze Śląska najczęściej organizują wyjazdy na okoliczne pola lub jeziora. Kilka ośrodków można znaleźć na Mazurach, szczególnie na Jeziorze Śniardwy, gdzie zamarzająca w ziemie tafla znakomicie nadaje się do uprawiania tego sportu. Najwięcej miejsc do uprawiania snowkitingu i szkółek znajduje się na południu Polski, w rejonach górzystych, szczególnie w Beskidzie, Podbeskidziu i Tatrach, w tych miejscach można wyróżnić takie miejscowości jak Wisła, Ustroń, Szczyrk czy Zakopane.