Gdzie trenować saneczkarstwo w Polsce

Dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy chcą trenować saneczkarstwo w Polsce będzie, iż wiele miast, na przykład Karpacz, Bielsko-Biała czy Szczyrk oferują profesjonalne tory saneczkowe.

Z roku na rok jest coraz więcej osób, które chcą trenować saneczkarstwo w Polsce. Kolejne miasta wychodzą zainteresowanym na przeciw, organizując tory odpowiednio przystosowane do uprawiania tego sportu.

 

 1. Karpacz 
  Miasto proponuje dwie trasy- Letni Tor Saneczkowy Kolorowa oraz Alpejski Tor Bobslejowy Alpine-Coaster. Pierwszy mierzy 1060 metrów, drugi 800 metrów. Obydwa tory są otwarte o każdej porze roku, od godziny dziewiątej rano do zmroku. Z tras może korzystać każdy, nie ma ograniczeń wiekowych. Zarówno "Kolorowa", jaki i "Alpine-Coaster" dostarczą niezapomnianych wrażeń, trasy są pełne wiraży i uskoków, a maksymalna prędkość, jaką można osiągnąć podczas zjazdu wynosi nawet do 35 kilometrów na godzinę. Za jeden przejazd zapłacimy 7 złotych, karnet na 10 zjazdów kosztuje 40 złotych.
 2. Bielsko-Biała
  Całoroczny tor saneczkowy położony jest na Słonecznej Polanie, na stoku Dębowca u podnóża góry Szyndzielnia. Długość trasy wynosi zaledwie 400 metrów, ale obfituje w łuki, tunele i wiraże. Rynna zjazdowa jest podgrzewana i oświetlona, a cały tor wyposażony został w monitoring. Koszt jednego przejazdu to 4 złote. Za karnet obejmujący 10 zjazdów zapłacimy 30 złotych. Dzieci do lat sześciu mogą korzystać z toru za darmo, ale tylko pod opieką dorosłych.
 3. Gołdap
  Na obrzeżach Gołdapi znajduje się Piękna Góra, miejsce, gdzie od lat ściągają miłośnicy saneczkarstwa. Tor, który się tam znajduje ma 1150 metrów i jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. Wprawdzie można z niego korzystać tylko zimą, jednak zdecydowanym plusem jest przepiękny widok roztaczający się z toru,. Można stamtąd zobaczyć wspaniałą panoramę Gołdapi i okolic.
 4. Szczyrk
  Miasto jest najlepszym przykładem, że można trenować saneczkarstwo w Polsce, także profesjonalnie. To właśnie w Szczyrku znajduje się trasa, która posiada homologację Międzynarodowej Federacji Saneczkowej, co oznacza, że mogą odbywać się tu zawody nawet rangi mistrzowskiej. Tor znajduje się u podnóża góry Beskid. Długość trasy wynosi 1080 metrów. Można z niej korzystać tylko zimą.
 5. Nowiny Wielkie
  Dla tych, fanów saneczkarstwa, którzy chcieliby trenować ten sport pod okiem specjalistów, idealnym miejscem są Nowiny Wielkie. W mieście działa Uczniowski Klub Sportowy z sekcją saneczkarstwa lodowego. Sekcja ma długoletnią tradycję, działa już od 1996 roku. Klub posiada specjalistyczny sprzęt, odpowiednie trasy treningowe oraz wieżę startową. Amatorów saneczkarstwa szkoli profesjonalna kadra, między innymi koordynator województwa lubuskiego w saneczkarstwie - mgr Jacek Zagozda. Trenować można w grupie seniora, młodzieżowca, juniora, juniora młodszego, młodzika bądź orlika.
 6. Inne ośrodki
  W związku z tym, iż coraz więcej osób zainteresowane jest trenowaniem saneczkarstwa w Polsce, w ostatnich latach pojawiło się coraz więcej przystosowanych do tego ośrodków. Innymi miastami, które oferują trasy saneczkowe są Nowy Sącz, Sopotnia Mała, Jelenia Góra i Krynica-Zdrój.