Glista ludzka – objawy i leczenie

Najczęstszymi objawami glisty ludzkiej są bóle brzucha oraz kaszel niewiadomego pochodzenia. Z budzącymi niepokój symptomami należy jak najszybciej udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki.

O tym, że zostaliśmy zarażeni glista ludzką zwykle dowiadujemy się przypadkowo - podczas kontrolnych badań kału lub poprzez zauważenie glisty w zwymiotowanej treści pokarmowej. Pasożyt ten dostaje się do naszego organizmu najczęściej wskutek spożywania niemytych owoców lub niedostatecznego dbania o higienę rąk, szybko się rozmnaża i, niestety, sieje spustoszenie.

 

 

  • Objawy zarażenia glistą ludzką

Glistnica, choroba wywoływana glistą ludzką, wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie dzieci, choć w tej grupie jest najwięcej jej przypadków. Dorosłe glisty bytują w jelicie cienkim człowieka. Pierwszymi objawami zarażania są zaburzenia łaknienia, nagłe bóle brzucha, wymioty, rozstrój jelit, powiększona wątroba oraz podwyższona temperatura. Nierzadko pojawiają się także zmiany skórne (na przykład świąd skóry, pokrzywka), zapalenie spojówek oraz drażliwość. Duża liczba glist może spowodować niedrożność jelita. Pasożyty mogą także wciskać się do stosunkowo wąskich przewodów, takich jak drogi żółciowe czy wyrostek robaczkowy, zdarza się także, że przebijają się do jamy otrzewnej i dalej, na zewnątrz powłok brzusznych, co spowodowane jest dietą żywiciela (bogatą w przyprawy oraz potrawy kwaśne), niektórymi lekami lub zabiegami chirurgicznymi w jamie brzusznej. Wydzielane przez glistę ludzką metabolity mają toksyczny wpływ na organizm człowieka i prowadzą między innymi do bezsenności, objawów alergicznych (kaszel, zmiany skórne, ostry nieżyt nosa). W późniejszym okresie zakażenia, gdy pasożytów jest dużo, może dojść do niedokrwistości, zapalenia oskrzeli, a nawet duszności typu astmatycznego. Niestety zdarza się także, że zakażenie glistą ludzką nie wywołuje żadnych widocznych objawów.

 

  • Leczenie glistnicy

Leczenie należy rozpocząć natychmiast po zdiagnozowaniu glistnicy, ponieważ pasożyty rozwijają się w organizmie żywiciela, siejąc w nim coraz większe spustoszenie. Leczenie polega na podawaniu osobie zarażonej glistą ludzką doustnych preparatów zawierających albendazol, mebendazol lub pyrantel. Leki te eliminują pasożyty, wzmacniają odporność i odbudowują naturalną florę jelit, zniszczoną przez glistę. Po około dwóch tygodniach poprzez badanie kału sprawdza się skuteczność terapii i w razie potrzeby powtarza się ją. Kurację farmakologiczną można wspomóc spożywając duże ilości świeżych porów, czosnku, pestek z dyni, pomocna jest także nalewka z orzecha czarnego, olej rycynowy i zmielony kminek. Pasożyty nie tolerują tych produktów i będą chciały jak najszybciej opuścić nieprzyjazne im środowisko. Można także udać się do sklepu zielarskiego i poprosić o odpowiednią mieszankę ziół pomocną w walce z glistnicą. Glista ludzka jest trudna do wyleczenia, czasami kuracja wymaga wiele cierpliwości, kilkakrotnego powtarzania leczenia i zmiany leków, ponieważ pasożyty mogą się na nie uodparniać.