Głód nikotynowy - objawy i pomoc

Co robić, gdy dopada cię głód nikotynowy – jakie są jego objawy i jak z nim walczyć, poznaj metody, które pozwolą Ci skutecznie rzucić palenie.

W dzisiejszych czasach przeprowadzana jest ogromna ilość kampanii i programów propagujących życie bez nikotyny. Palenie stało się już niemodne, a bycie "palaczem" coraz częściej prowadzi do niedogodności towarzyskich. Jeżeli jednak nie udało Ci się jeszcze rzucić palenia, być może poniższe rady pozwolą Ci skutecznie zwalczyć głód nikotynowy.

 • Objawy głodu nikotynowego
  Bóle głowy, rozdrażnienie, wściekłość na siebie i otoczenie - to tylko niektóre objawy, jakie mogą towarzyszyć osobie, która postanowiła zerwać z nałogiem. Fachowo dolegliwości te zostały określone "zespołem abstynenckim". Również nękający kaszel, problemy z koncentracją i kłopoty ze snem to typowe oznaki głodu nikotynowego.
 • Jak poradzić sobie z problemem
  Metod walki z głodem nikotynowym jest wiele. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do poradni antynikotynowej. Tam udzielą ci wielu cennych wskazówek, jak poradzić sobie z problemem. Na rynku dostępne są również plastry antynikotynowe, gumy do żucia oraz tabletki. W razie konieczności lekarz może przepisać nam specjalne leki, które z upływem czasu zmniejszą chęć sięgania po papierosa.
 • Twarde zasady
  Jeśli jesteś zdecydowany na to, aby rzucić palenie raz na zawsze musisz zastosować wobec siebie kilka rygorystycznych zasad, których będziesz przestrzegał. Wyznacz sobie termin, kiedy postanowisz skończyć z nałogiem. Pamiętaj, odkładanie tego każdego dnia "na jutro" nic nie da. Zadbaj o to, by podczas rzucania nałogu otaczali Cię ludzie niepalący, w razie konieczności weź urlop w pracy. Zacznij uprawiać sport, znajdź interesujące hobby, którym postarasz się zastąpić palenie.
 • Wytrwaj w postanowieniu
  Najważniejsza jest determinacja. Musisz być świadomy, że robisz to dla siebie i podejmujesz nieodwołalną decyzję, która całkowicie zmieni twoje życie. Musisz liczyć się z tym, że niektóre sytuacje będą wymagały od Ciebie ogromnego poświęcenia - imprezy, na których spotkasz palących znajomych, będą dla ciebie prawdziwym sprawdzianem.
 • Cenne rady
  Prowadź aktywny tryb życia, dużo się ruszaj na świeżym powietrzu. Chcąc zwalczyć głód nikotynowy powinieneś dobrze się wysypiać. Unikaj stresujących sytuacji, które wymuszają na Tobie chęć sięgnięcia po papierosa. Najważniejsze jest to, by się nie poddać. Czeka cię wiele przeciwności losu, pamiętaj jednak, że robisz to dla siebie i dla swojego zdrowia.