Góra Rushmore i kamienne twarze prezydentów

Góra Rushmore postrzegana jest jako symbol demokracji i jako pomnik upamiętniający powstanie Stanów Zjednoczonych oraz ideały, jakie przyświecały przywódcom Ameryki przez stulecia jej istnienia i rozwoju.

Rzeźba wyryta w Górze Rushmore przedstawia twarze czterech zasłużonych prezydentów Stanów Zjednoczonych, których działania przyczyniły się do świetności tego kraju. Twórca tego przedsięwzięcia, Guzton Borglum, wspomagany przez 400 robotników wzniósł ten wysoki na 18.3 metra monument między 1927 i 1941 rokiem. Popiersia prezydenta Georga Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodora Roosevelta i Abrahama Lincolna miały w jego zamyśle reprezentować pierwsze 150 lat historii Ameryki.

Prezydenci na Górze Rushmore

Wybór prezydentów nie był przypadkowy. Washington to "ojciec Ameryki", który symbolizuje do dziś walkę o niepodległość, wolność i niezależność Ameryki. Jefferson zasłużył sobie na miejsce wśród "największych" przede wszystkim jako autor Deklaracji Niepodległości i zwolennik ekspansji kraju, szczególnie poprzez zakup Louisiany. Zasługi odniesione przy budowie Kanału Panamskiego i korzyści płynące z jego powstania, a także za rolę, jaką Stany Zjednoczone odegrały w międzynarodowym kontekście dały także Rooseveltowi prawo do znalezienia się na Górze Rushmore. Lincoln natomiast został wybrany ze względu na rolę, jaką odegrał przy utrzymaniu jedności Unii w jednych z najcięższych czasach w historii Ameryki, jak i za walkę o wolność i równość wszystkich obywateli. W zamyśle Borgluma twarze prezydentów miały upamiętniać i przypominać kolejnym pokoleniom Ameryki o ideałach, na których zbudowany został ich kraj, którymi też oni powinni się kierować, aby świetność ich kraju utrzymać i rozwijać.

Fakty i atrakcje Góry Rushmore

Góra Rushmore położona jest w Południowej Dakocie w górach Black Hills. Wybrana ona została do tego projektu ze względu na wyjątkowo dużą ilość słonecznych godzin w ciągu dnia. Każda z twarzy prezydentów wyrytych w skale ma wysokość całej rzeźby Sfinksa w Egipcie. Natomiast, aby dotrzeć na jej szczyt, robotnicy musieli pokonywać każdego dnia aż 506 schodów. Obecnie góra Rushmore jest jednym z głównych punktów turystycznych a Ameryce Północnej. Na jej terenie znajduje się obecnie park, muzeum i teatr mające w swojej ofercie filmy i wystawy opowiadające o historii tego niesamowitego miejsca. Okolicę można natomiast podziwiać ze znajdującego się na górze tarasu widokowego. Między majem a wrześniem odbywa się tu największa atrakcja góry Rushmor – pokaz świateł. Będąc tu w tym czasie absolutnie nie można tego przegapić. Pokaz ten ma miejsce w tych miesiącach każdego dnia dokładnie o godzinie 9 wieczorem.