Gotowanie w grupie – jak podzielić obowiązki i dobrze się bawić

Wspólne dobranie składników, praca nad ich przygotowaniem do użycia, a następnie końcowa dekoracja dania to wspaniałe możliwości na wesołe gotowanie w grupie.

W przeszłości gotowanie kojarzyło się jedynie ze żmudnym obowiązkiem pani domu. Jednak w dzisiejszych czasach stało się ono o wiele atrakcyjniejsze, między innymi dzięki urozmaiceniu otaczających nas kuchni różnych krajów oraz dzięki wielu popularnym programom kulinarnym w telewizji. Dlatego gotowanie w grupie to świetny pomysł na zabicie popołudniowej nudy.

 

 

  • Gotowanie z przyjaciółmi

Jeśli planujemy spędzenie popołudnia lub wieczoru z przyjaciółmi u nas w domu, zamiast zapraszać ich na gotowe jedzenie, można zaproponować wspólną zabawę w gotowanie w grupie. Najlepszą alternatywą jest wtedy eksperymentowanie z nowymi przepisami i pomysłami na dania wieloskładnikowe, jak na przykład zapiekanki, chińszczyzna czy pizza. Dla przykładu skupimy się na tej ostatniej potrawie. Niech każdy przyniesie swoje ulubione składniki. Ze względu na fakt, iż trudno o podział obowiązków przy wyrabianiu ciasta na pizzę, zróbmy to przed przyjściem naszych gości. Jednak cała reszta może być wspólną zabawą i okazją do rozmów i śmiechu. Nie ustawiajmy się przy blatach plecami do siebie, lecz usiądźmy wspólnie przy stole wraz ze wszystkimi składnikami. Wszelkie niezbędne obieranie, krojenie czy tarcie można wykonywać razem, jednocześnie dyskutując. Wspólne dekorowanie to najlepszy moment na integrację, jak i na drobne wygłupy ze składnikami. Choć każdy może udekorować tylko dla siebie jakiś mały kawałek, niech druga porcja będzie efektem pracy grupowej.

 

  • Gotowanie z dziećmi

Najlepszym pomysłem na rodzinne gotowanie w grupie jest spędzenie czasu przy pieczeniu ciasta. Maluchy będą uwielbiać każdą czynność z tym procesem związaną. A etapów pieczenia do podziału jest całe mnóstwo. Poczynając od przygotowania składników z lodówki, niech rodzic udziela instrukcji, pierwsze dziecko wyjmuje te odpowiednie i podaje rodzeństwu, które ułoży wszystko ładnie na blacie lub stole. Mieszanie składników to także frajda dla dzieci, szczególnie gdy są one słodkie. Jednoczesne mieszanie z próbowaniem palcami zapewnić może całą masę szerokich uśmiechów. Niech jedno dziecko miesza, a drugie dosypuje lub dolewa kolejne składniki, z możliwością zamiany ról w połowie procesu. Po upieczeniu ciasta mamy do czynienia z dekorowaniem, podobnie jak we wcześniej opisywanym przypadku. Możliwości i sposoby upiększania ciasta kolorami i smakami są niezliczone, co gwarantuje dużą dawkę śmiechu dla całej rodziny.