Gra w pasjansa – porady i triki

Na nadchodzące, długie jesienne i zimowe wieczory idealną propozycją jest gra w pasjansa, która może przynieść wiele przyjemności każdemu miłośnikowi karcianej rozgrywki.

Gra w pasjansa stanowi już od kilku wieków wspaniałą rozrywkę dla każdego miłośnika kart, nie mogącego znaleźć partnera do gry. Samotnik, gdyż taką staropolską nazwę nosi ta rozgrywka posiada wiele wariantów i zasad opcjonalnych, toteż każdy może zaadoptować ją w ten sposób, by czerpać z niej maksymalną przyjemność. Przed zastosowaniem bardziej zaawansowanych reguł warto najpierw stosować się do podstawowych, najprostszych zasad.

Podstawowe zasady gry w pasjansa

Do gry w pasjansa potrzebujemy pojedynczej talii kart, zawierającej pięćdziesiąt dwie karty, bez jockerów. Karty rozdajemy koszulkami do góry w siedmiu kolumnach, od jednej po lewej stronie do siedmiu kart po prawej. Następnie odsłaniamy ostatnią leżącą w każdej kolumnie kartę tak, że w pierwszej kolumnie mamy tylko jedną i jest ona odsłonięta, w ostatniej sześć zasłoniętych i jedną odsłoniętą. Naszym zadaniem jest ułożenie wszystkich kart zaczynając od asa do króla, osobno w każdym kolorze tworząc tak zwane stosy kolorów. Zdejmować możemy ostatnią odsłoniętą kartę i musimy zacząć od asa. Aby sobie to umożliwić na rozłożonych kolumnach układamy tak zwane stosy sekwencyjne. Polega to na przekładaniu pojedynczych kart lub całych ich sekwencji na kartę oczko wyższą o przeciwnym kolorze, czarne (trefle i piki) na czerwone (kara i kiery) i odwrotnie. Na przykład czwórka karo, trójka pik, dwójka kier, taki układ możemy przenieść na piątkę pik lub trefl. Jeżeli mamy już odsłoniętego asa kier, możemy również zdjąć dwójkę kier na niego. Jeśli stos sekwencyjny jest otwarty, to znaczy nie ma na nim kart, możemy na niego przenieść króla, wraz z innymi kartami na danym stosie.

Opcjonalne zasady gry w pasjansa

Jednym z ciekawszych wariantów gry w pasjansa jest wykładanie z talii 3 kart, zamiast jednej. Odsłaniamy wszystkie, jednak do użycia na stosie sekwencyjnym lub stosie kolorów możemy wykorzystać tylko ostatnią. Utrudnia to rozgrywkę, ale jednocześnie sprawia że gra jest ciekawsza. Możemy również wprowadzić punktację do naszej rozgrywki. Punkty zdobywamy za przeniesienie karty na stos sekwencyjny +5, na stos kolorów +10 oraz za odsłonięcie karty na stosie sekwencyjnym +5. Punkty tracimy za przejście przez całą talię kart – 100 punktów w przypadku wykładania jednej karty i –20, gdy wykładamy trzy. W czasie gry w pasjansa musimy wykazać się uwagą i skupieniem. Warto od razu zdejmować asy ze stosów sekwencyjnych i układać z nich stosy kolorów nawet kartami bezpośrednio z talii. Czasami korzystne jest również zdjęcie karty ze stosu koloru na stos sekwencyjny. Mimo, że tracimy punkty to jednak odsłonięcie asa lub króla często może umożliwić nam dalszą rozgrywkę. Każdy ruch powinniśmy dobrze przemyśleć. Ponieważ nie możemy - przynajmniej formalnie - ich cofać.