Grecja - śladami starożytnych

Wycieczka do Grecji powinna obejmować najciekawsze i zarazem najstarsze ośrodki, od Aten po Kretę, co pozwoli nam dotrzeć do kolebki kultury antycznej.

Malownicza Grecja przyciąga dziś dobrym jedzeniem, wspaniałym śródziemnomorskim klimatem i jedną z najciekawszych kinematografii w Europie. Jednak to południowoeuropejskie państwo na zawsze pozostanie źródłem kultury Starego Kontynentu - zarówno jej artystycznych, jak i społecznych przejawów. Odbywając podróż do Grecji, powinniśmy uwzględnić ośrodki o najciekawszej historii, której świadectwa stanowią liczne zabytki i dzieła, które zachowały się do dziś.

 

  • Ateny - miasto filozofów i demokracji

Dzisiejsza stolica Grecji stanowi jednocześnie najistotniejszy ośrodek starożytnej kultury europejskiej. W Atenach funkcjonowali najważniejsi myśliciele - od Sokratesa, przez Platona po Arystotelesa. W tym mieście zrodziła się demokracja - najpopularniejszy do dziś ustrój polityczny w Europie. W Atenach wystawiano sztuki Sofoklesa i Ajschylosa, propagowano edukację i przy pomocy działalności artystycznej utrwalano powszechnie obowiązujący politeizm, oparty na kulcie bogów. Dowody twórczej i społecznej działalności starożytnych Ateńczyków nosi w sobie także współczesna Grecja. Odwiedzając to monumentalne miasto, trzeba zobaczyć Partenon - ruiny olbrzymiej świątyni poświęconej bogini Atenie. Równie warte uwagi są najstarsze obiekty zgromadzone w Muzeum Archeologicznym w Atenach. Znajdziemy tam maski Agamemnona, olbrzymie posągi bogów oraz przedmioty codziennego użytku z różnych okresów starożytnej Grecji. Konieczna wydaje się także wizyta na Akropolu, gdzie możemy odwiedzić Teatr Dionizosa oraz podziwiać imponującą bramę - Propyleje.

 

  • Najciekawsza z wysp Grecji - Kreta

Obok Korfu, Majorki i Rodos, Kreta pozostaje wciąż jedną z najbardziej atrakcyjnych turystycznie greckich wysp. Jest to, zarazem, region zdominowany przez symbole historii starożytnej. Rozmaitość plaż - od dzikich po nowocześnie zaadoptowane - to tylko punkt wyjścia dla wypoczynku, który łączy w sobie intensywne zwiedzanie okolicy oraz elementy beztroskiego relaksu. Jednym z miejsc, którego źródeł możemy szukać wprost w mitologii greckiej, jest Knossos - rozległy ośrodek, na który składają się pozostałości zamku króla Minosa oraz labiryntu, który w myśl popularnych opowieści starożytnych Greków miał zamieszkiwać przerażający Minotaur. W innej części wyspy, w otoczeniu gajów oliwnych, mamy szansę zapoznać się z odmiennym akcentem starożytnej kultury - bizantyjskim kościołem Panagia Kera. Wszystkie te elementy składają się na bogaty obraz ośrodka, który niesie w sobie echa wszystkich etapów rozwoju kultury Grecji.