Grenada - jeden ze skarbów świata

Miliony turystów odwiedzają olśniewającą urodą Grenadę – hiszpańskie miasto z sułtańskim pałacem Alhambrą, ośnieżonymi szczytami Sierry Nevady, wspaniałymi zabytkami oraz porywającą muzyką flamenco.

Oszołamiające piękno oraz bogactwo tradycji i kultury sprawiają, że Hiszpania niezmiennie, od wieków jest niezwykle atrakcyjnym celem podróży. Odwiedzając południową część kraju - Andaluzję warto udać się do cudownego miasta - Grenady.

Magiczna siedziba Maurów

Południowa Hiszpania wraz z Andaluzją przez wieki pozostawała pod wpływem Arabów, którzy panowali tu od średniowiecza. Nazywani przez europejską ludność Maurami, pozostawili po sobie ogromną spuściznę i dorobek kulturowy, czego wyrazem jest piękne miasto - Grenada. Usytuowane jest w wyjątkowo malowniczym położeniu: niedaleko alpejskiego pasma Sierra Nevada i wybrzeża morskiego Costa del Sol, w dolinie rzeki Genil. W czasach kiedy należało do emiratu Grenady było największym i najbogatszym grodem Półwyspu Iberyjskiego. Nad magiczną mauretańską siedzibą wznoszą się wiecznie ośnieżone szczyty górskie. Każdego roku ciągną do niej miliony turystów, pragnących ujrzeć imponujący przepychem pomnik architektury - twierdzę i pałac sułtanów o nazwie Alhambra.

Grenada i arabski pałac z baśni

Alhambra to twierdza warowna i zespół pałacowy, który został wzniesiony w czasie panowania arabskiej dynastii, w XIII wieku. Jest to arcydzieło architektury mauretańskiej w Hiszpanii. W jego skład wchodzi zamek - twierdza, kompleks z Pałacem Karola V, dziedziniec oraz ogród. Renesansowy styl współgra z ornamentyką, rozmachem i przepychem Wschodu. Budowla jest rozległa i niezwykle imponująca z zewnątrz jak i wewnątrz - cechuje się wyjątkową obfitością dekoracji wnętrz i orientalną feerią barw. Można podziwiać wspaniałe malowidła ścienne oraz arkadowe galerie kolumnowe. Z ogrodów Alhambry, położonych na wzgórzu, roztacza się niezapomniany widok na Grenadę. Sułtański zespół pałacowy uznawany jest za szczytowe osiągnięcie muzułmańskiej fantazji w architekturze Europy.

Andaluzyjskie miasto, imponujące zabytki i flamenco

Grenada to jeden z najpiękniejszych skarbów świata. Imponuje nie tylko Alhambrą i cudownym górskim otoczeniem, ale również licznymi ciekawymi zabytkami architektury. Należy do nich między innymi gotycko-renesansowa Katedra Najświętszej Marii Panny od Wcielenia z Kaplicą Królewską, a także wspaniałe klasztory, kościoły i pełne uroku kamienice. Grenada to oczywiście nie tylko zabytki, ale również tętniące życiem miasto. Kultura Cyganów andaluzyjskich wywarła na ten rejon wpływ w postaci niezwykle ekspresyjnego i emocjonalnego tańca i muzyki flamenco, rozbrzmiewającej w licznych klubach i restauracjach. Kroki i rytm melodii nawiązują także do kultury arabskiej, a sam taniec jest niezwykle widowiskowy ze względu na kolorowy strój i falbany spódnic wykonawczyń.