Gry komputerowe a dziecko - na co zwracać szczególną uwagę

Gry komputerowe mogą być ciekawą i zajmującą długie godziny formą rozrywki, ważne jednak jest, by znać umiar, a także kontrolować, w co gra nasze dziecko.

W dobie komputerów gry (zarówno online jak i te zwykłe) są powszechną dziecięcą rozrywką. Co i rusz w sklepach pojawiają się nowe tytuły, a wielkie koncerny starają się możliwie jak najwięcej zarobić na przeróżnych konsolach, specjalnych wydaniach gier komputerowych i dodatkach do nich. Warto jednak, by rodzice zadbali o to, na czym ich pociecha spędza wolny czas. Takie ostrzeżenia jak ograniczenie wiekowe na pudełku nie są przyznane przez producenta bezpodstawnie i należy się do nich ustosunkować dla dobra własnego dziecka.

Kontrola nad rozrywką

Kupując gry komputerowe rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na ich tematykę: czy gra wniesie coś do życia dziecka? Nauczy go czegoś? A może to tylko zwykła 'rąbanka', w której jedyną atrakcją jest morze krwi? Na pewno nie powinno się dać dziecku pieniędzy i pozwolić mu kupić czegoś samemu (oczywiście nie mówi się tu o prawie dorosłych nastolatkach). Bardzo brutalne i polegające głównie na zabijaniu gry komputerowe mogą poczynić poważne uszczerbki i wypaczenia w psychice małego dziecka - sprawią, że będzie ono bardziej agresywne, wulgarne, a w drastycznych przypadkach może nawet dojść do jakichś poważnych incydentów, jak na przykład bójka w szkole czy na placu zabaw.

Oznaczenia PEGI

Pan-European Game Information, powszechnie w Polsce znany jako PEGI, to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier komputerowych. Zbiera on takie informacje o grach, jak ograniczenie wiekowe, występowanie przemocy, używek i seksu w grze, obecność wulgarnego języka, hazard i dyskryminacja innych (więcej informacji można znaleźć na stronie pegi.info). Dzięki specjalnym ikonkom, jakie sprzedawca ma obowiązek umieścić na opakowaniu oprogramowania rodzic może dowiedzieć się, czy wybrana przez dziecko gra komputerowa jest aby na pewno dla niego odpowiednia. Ułatwia ono też odrzucenie tych pozycji, które mogą dziecko przestraszyć lub wpoić mu niestosowne i z punktu życia w społeczeństwie złe nawyki i zachowania.

Ograniczenie czasowe

Ważne jest też, aby rodzice nie dopuścili do sytuacji, kiedy dziecko spędza przed komputerem każdą możliwą chwilę grając w gry komputerowe. Może to prowadzić nie tylko do kłopotów ze zdrowiem (jak pogorszenie wzroku, wady postawy czy nadwaga), ale także spowodować wyalienowanie się młodego człowieka z grona jego rówieśników. Warto jednak ustalić dzienny limit korzystania z komputera razem z dzieckiem, tak by efekt takiej dyskusji był satysfakcjonujący zarówno dla rodziców, jak i pociechy.