Gry w kości: propozycje na wieczór z przyjaciółmi

Gry w kości to świetne rozwiązanie w razie braku pomysłów na spotkaniu z przyjaciółmi. Poker, tysiąc i wiele innych - to proste gry gwarantujące świetną zabawę.

Jeśli spotkanie z przyjaciółmi zaczyna być nudne, wystarczy że znajdziecie gdzieś kilka sześciennych kości. Gry w kości potrafią rozkręcić prawie każdą imprezę. Ich zasady są bardzo proste, więc wszyscy pojmą je w lot. Dodatkowo, reguły łatwo można dostosować do zaistniałych potrzeb. Wolicie grać o kolejki drinków zamiast na żetony? Nie ma problemu. Poznaj dwie popularne gry i przekonaj się, że warto samemu ich spróbować.

Kościany poker

Gry w kości to głównie walka ze ślepym losem. Niektóre jednak dołączają do rozgrywki element strategii, dając graczowi więcej możliwości niż tylko dokonanie kolejnego rzutu. Taką grą jest kościany poker. Kolejne rundy są bardzo szybkie, zwykle gra się do trzech wygranych. Udział bierze praktycznie dowolna liczba osób. Gra opiera się o powszechnie znane pokerowe kombinacje, dostosowane do kości. Od najstarszych kombinacji: pięć takich samych oczek daje Pokera, cztery to Kareta, para z trójką to Full. Niżej jest Duży i Mały Strit, czyli układ pięciu kolejnych numerów zaczynający się od 2 lub od 1. Najsłabsze kombinacje to Trójka, Dwie Pary i Para, oraz na końcu Bez Par, czyli sytuacja, gdy kości nie tworzą żadnego układu. Celem gracza jest wyrzucenie jak najwyższej kombinacji. W swojej kolejce może rzucać do trzech razy, za każdym razem odkładając dowolną liczbę wyrzuconych kości. Odłożone ostatecznie kości stanowią jego wynik w danej rundzie.

Tysiąc z użyciem kości

Kolejną grą kościaną z elementem strategii jest tysiąc. Potrzebne są do niej kartka i długopis, by zapisywać wyniki graczy oraz pięć kości. Wygrywa ten, kto zdobędzie 1000 punktów. Pod koniec gry musi jednak uzyskać wynik dokładnie dopełniający do tysiąca, inaczej traci kolejkę. Rozpoczyna gracz wybrany przez losowanie. Może w kolejce rzucać dowolną ilość razy pod warunkiem, że za każdym razem osiągnie jedną z kombinacji. Są to Para lub Dwie Pary, ale tylko piątek lub jedynek (5 punktów za każdą piątkę, 10 punktów za każdą jedynkę), Trójka dowolnych liczb (liczba punktów to 10xliczba oczek), Kareta dowolnych liczb (20xilość oczek), Mały i Duży Strit (po 150 punktów) oraz Tysiąc, czyli odpowiednik Pokera z poprzedniej gry, który daje natychmiastową wygraną. Po rzucie pięcioma kośćmi odkłada te, które tworzą jakieś kombinacje i może (ale nie musi) rzucać dalej. Jeśli odłoży wszystkie pięć kości, ma prawo od nowa zacząć rzucać wszystkimi. Robi to do momentu, aż zdecyduje się zakończyć swoją turę lub nie uda mu się wyrzucić żadnej kombinacji. W pierwszym przypadku, przekazuje kości kolejnemu graczowi i dopisuje sobie do wyniku sumę uzyskanych punktów w kolejce. W drugim, traci wszystkie punkty zdobyte podczas wyrzucania w danej rundzie, chyba że suma wszystkich wyrzuconych oczek jest podzielna przez 5. Wtedy ma prawo (a nawet obowiązek) do kolejnego rzutu. Takie gry w kości jak tysiąc czy poker są najciekawsze. Pokazują, że w kościach nie tylko liczy się łut szczęścia, ale również odrobina taktyki. Ta forma rozrywki to idealny dodatek do spotkania z przyjaciółmi.