Grypa h1n1: objawy i leczenie

Wciąż obecna w Polsce grypa h1n1, przeleżana w łóżku najczęściej ustąpi sama, ale zlekceważona może zabić.

Nowy szczep wirusa grypy A/California/07/2009 (H1N1) określany potocznie choć nieprawidłowo jako grypa h1n1, gości u nas już drugi rok co sprawia, że zachorowań na grypę było przez całą zimę znacznie więcej niż w latach sprzed jego nadejścia. Jak wiele poprzednich szczepów grypy jest wirusem odzwierzęcym przeniesionym na ludzi przez świnie stąd przydomek "grypa świńska". Wywołuje on chorobę podobną do wcześniej znanych gryp, ale jest nieco silniej zakaźny i częściej atakuje osoby młode.

Początek grypy h1n1
Zarówno starsze odmiany, jak i nowa grypa h1n1 zaczynają się silną gorączką, uczuciem wielkiego rozbicia i osłabienia, któremu mogą towarzyszyć bóle gardła, stawów i mięśni, oraz suchy kaszel. Nie znaczy to jednak, że ktoś, kto najpierw miał cieknący nos, a potem dostał gorączki może mieć pewność, że nie ma grypy. W sezonie grypowym różnorodność zarazków jest wielka, dlatego drobna infekcja bakteryjna nie wyklucza grypy, a nawet jej sprzyja. U osób zaszczepionych choroba też się przydarza, ale w postaci tak łagodnej, że z reguły jest brana za lekkie przeziębienie. Warto przy tym wiedzieć, że grypa h1n1 jest w tym roku częścią wszystkich zwyczajnych szczepionek przeciwgrypowych.

Jak leczyć?
U osób, które nie dały się zwieść zwodniczym hasłom reklamowym i przeleżały kilka dni w łóżku z dostępnymi bez recepty lekami na obniżenie gorączki (paracetamol, ibuprofen lub pyralgina) grypa h1n1 przechodzi zwykle nawet bez pomocy lekarskiej. Małe dzieci, ludzie starsi i osłabieni innymi schorzeniami powinni już skorzystać z leków przeciwwirusowych (Tamiflu, Relenza), które przepisze lekarz. Może on również przepisać antybiotyki, jeśli rozpozna, że osłabiony przez grypę organizm został zaatakowany bakterie. Sytuacja staje się naprawdę groźna, gdy wirus grypy spowoduje zapalenie mięśnia sercowego, opon mózgowych lub uszkodzi płuca tak mocno, że pojawi się niewydolność oddechowa. Osoby zaszczepione mogą czuć się bezpieczne. Powikłania zagrażają najczęściej ludziom osłabionym oraz tym, którzy ciesząc się ogólnie dobrym zdrowiem próbowali „przechodzić” chorobę. Leczenie szpitalne i w tych wypadkach często ratuje życie, ale już nie zawsze. Ponadto uszkodzenia po ciężkich powikłaniach często okazują się nieodwracalne. Dlatego najlepszymi lekami na grypę h1n1 są rozwaga i czujność.