Grzałki do oczek wodnych - przewodnik

Typ grzałki do oczka wodnego, jaki kupimy zależy od wielkości naszego stawu a jej główną funkcją niedopuszczenie do zamarźnięcia wody, by nasza flora i fauna miała czym oddychać.

Wielu zwolenników przydomowych zbiorników wodnych preferuje wpuszczenie do oczka rybek i zasadzenie w nim roślin. Ze względu na mroźne zimy wymagana w takich wypadkach jest odpowiednia głębokość oczka. Dzięki temu podczas ujemnych temperatur lód obejmie tylko górną warstwę wody, a nie cały zbiornik. Podczas zimy konieczna jest wymiana gazowa między wodą a powietrzem. Umożliwia ją grzałka do oczek wodnych tworząca w lodzie sztuczny przerębel.

Funkcje grzałki do oczek wodnych
Jesienią zbiorniki wodne ulegają sporemu zanieczyszczeniu poprzez różnego rodzaju szczątki organiczne wpadające do wody. Gnijące i obumarłe części roślin wodnych także zwiększają zaśmiecenie oczka. Rozkład zanieczyszczeń przez bakterie beztlenowe powoduje wydzielanie się siarkowodoru, szkodliwego zarówno dla roślin jak i rybek. Proces ten zwiększa zapotrzebowanie na tlen. W zimie, gdy temperatura spadnie poniżej zera stopni Celsjusza, a powierzchnię wody pokryje lód, wyżej wspomniany gaz nie będzie miał możliwości ulotnienia się. Doprowadzi to do niebezpiecznie zwiększającego się stężenia substancji szkodliwych w wodzie. Zastosowanie grzałki do oczek wodnych spowoduje wytworzenie się przerębli wokół źródła ciepła. Taki otwór w pokrywie lodowej umożliwi wydostanie się na zewnątrz trującego gazu i jednocześnie przezimowanie flory i fauny bez strat w ich ilości i jakości. Dodatkowym atutem takiej grzałki jest niewielki wzrost temperatury wody, co ułatwia roślinom i rybkom przetrwać mroźną zimę.

Rodzaje i dostępność grzałek
W chwili obecnej rynek oferuje szeroki wybór grzałek do oczek wodnych. Są to grzałki ruchome, mogące swobodnie poruszać się w wodzie. Różnią się one między sobą producentem i mocą. Przy kupnie grzałki do oczek wodnych należy pamiętać o tym, że nie wybiera się jej ze względu na rodzaj roślinności, czy rybek w zbiorniku. Każda grzałka ma określoną moc, którą trzeba dopasować do wielkości oczka wodnego i do ilości litrów wody jaka się w nim znajduje. Kupno grzałki nie powinno nikomu przysporzyć problemów ze względu na dostępność tego produktu - można je znaleźć w internetowych sklepach, gdzie ogłasza się wiele firm oferujących omawiany sprzęt, a także w dobrych sklepach ogrodniczych i w supermarketach.