Grzybica jamy ustnej: przyczyny i leczenie

Grzybica jamy ustnej jest chorobą wywołaną przez grzyby i drożdże, które rozwijają się w naszym gardle, przełyku i jamie ustnej. Dotyka bardzo dużą grupę ludzi i ma różnorodne przyczyny.

 

Z całą pewnością grzybica jamy ustnej może wystąpić u osób, które cierpią na zapalenie gardła bądź właśnie jamy ustnej. Stan zapalny zwiększa szansę na to, iż chorego zostanie zaatakowany przez grzybicę. Ryzyko wzrasta również u osób, które są osłabione, mają obniżoną odporność, chorują na przewlekłe dolegliwości, na przykład na cukrzycę AIDS czy nowotwór, są po przeszczepach narządów czy też palą papierosy. Dokładnie tak – osoby palące tytoń świadomie narażają się na ryzyko, jakim jest grzybica.

Przyczyny choroby
Grzybica ta dotyka w większości osoby, które nieświadomie narażają się na wystąpienie tej choroby. Bardzo często występuje u osób noszących protezy zębowe, pojawia się wtedy głównie na podniebieniu. Nierzadko dolegliwość ta pojawia się u małych dzieci i noworodków. Objawami są przede wszystkim białe naloty na błonie śluzowej jamy ustnej policzków, dziąseł, gardła, podniebienia oraz języka. Przyczyną takiego stanu mogą być zakażenia, do których dochodzi podczas porodu lub też karmienia dziecka. Grzybica może być również efektem kuracji antybiotykowej zaleconej przez lekarza. Należy zachować szczególną ostrożność w czasie leczenia, ponieważ antybiotyk sieje spustoszenie w naszym układzie pokarmowym, czego wynikiem może być właśnie grzybica jamy ustnej i przełyku. Choroba ta często objawia się również w postaci zajadów w kącikach ust, które bywają bagatelizowane. Przyczyną ich powstawania może być cukrzyca, niedobór witamin z grupy B, źle dobrane protezy czy zwykłe podrażnienie tego obszaru skóry. Należy z takimi objawami udać się do lekarza, aby wykluczyć chorobę grzybiczą. 

Leczenie grzybicy jamy ustnej
Skutecznie leczona grzybica znika bardzo szybko. Ważne jest, aby choroba została prawidłowo rozpoznana. Takie zakażenie grzybicze leczone jest przede wszystkim antybiotykami odpowiednio dobranymi do zwalczania danej grupy grzybów. Grzybica jamy ustnej może także zostać pokonana dzięki probiotykom, które zawierają żywą mikroflorę wspomagającą odbudowanie przyjaznego środowiska bakteryjnego. Często chorobata jest wynikiem niedoborów takich dobroczynnych bakterii w jamie ustnej i w przewodzie pokarmowym. Ważnym elementem w leczeniu jest również odpowiednia dieta: grzybica jamy ustnej pojawia się częściej u osób, które spożywają dużo produktów pszennych, cukru, ziemniaków, makaronów, kawy, herbaty, alkoholu, przetworów mlecznych, dżemów i soków owocowych, owoców i oczywiście palących papierosy!