Gschnas: austriacki karnawał

Gschnas czyli austriacki karnawał obchodzony jest bardzo hucznie na terenie Wiednia, ale i całej Austrii. Na najrozmaitsze zabawy można trafić głównie w okresie zimowym.

Karnawał ten, częściej określany jako sezon balowy, największym powodzeniem cieszy się w styczniu, lutym i marcu, a tradycyjnym jego zwieńczeniem jest Bal w Operze Wiedeńskiej w ostatni czwartek gschnasu.

  • Niech żyje bal!
    Najsłynniejsze wiedeńskie bale to Bal Filharmoników Wiedeńskich oraz Bal Wiedeńskich Właścicieli Kawiarń. Bale te co roku zapewniają wiele atrakcji i niespodzianek, a kończą się przejażdżką dorożką w tradycyjnym, wiedeńskim stylu. Za oficjalny początek gschnasu uznawany jest bal cesarski organizowany w Hofburgu. Jest to jedna z najwykwintniejszych uroczystości w roku. Wiedeńczycy w okresie karnawałowym bawią się na około 300 balach, z których każdy odznacza się swoją oryginalnością i wyrafinowaniem. Poszczególne grupy zawodowe organizują również swoje bale. Mimo iż organizowane są one przez wyżej wspomnianą, ograniczoną grupę, udział w nich jest ogólnodostępny. Wszystkie bale, wraz z początkowym i końcowym, ze względów ergonomicznych, odbywają się zazwyczaj w Hofburgu
  • Ukulturalnianie szeroko pojęte
    Podczas gschnasu zainteresowaniem cieszą się również wszelkie wystawy, wernisaże oraz prezentacje muzealne. Dużą popularnością cieszą się muzea takie jak Belweder, Wiedeńska Albertina, Muzeum Leopoldów, Muzeum Wiedeńskie Künstlerhaus oraz Dolny Belweder. W ubiegłym roku odbyły się tam między innymi wystawa tematyczna dzieł Roya Lichtensteina czy prezentacja twórczości Egona Schiele, Gustawa Klimta, Josefa Hoffmanna i Hansa Makarta. W roku 2011 odbyła się także największa do tej pory w Austrii wystawa biżuterii secesyjnej w Muzeum Leopoldów.
  • Lodowe szaleństwo
    Gschnas to także okres rozrywki sportowej. Co roku w styczniu wiedeński plac ratuszowy zmienia się w wielkie, ogólnodostępne lodowisko. Powstaje ono na tle oświetlonej fasady ratusza, do której przez park ratuszowy w blasku latarni, prowadzi lodowa ścieżka. Na lodowisku czeka wiele atrakcji bez względu na wiek. Coś dla siebie znajdą tam zarówno ci dojrzali jak i najmłodsi. Od godziny 9 do 23 można tam zatańczyć na łyżwach do muzyki lat 80' 90' oraz walca. Na łyżwiarzy czekają także kulinarne atrakcje w namiotach rozstawionych wokół lodowiska. Karnawałowi wiedeńskiemu na pewno nie można odmówić różnorodności prezentowanych atrakcji i rozrywek. Podczas gschnasu dzieję się tam na prawdę dużo i z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie.