Hatha joga - dla dobra Twoich pleców i nie tylko

Regularne ćwiczenie hatha jogi wzmacnia nie tylko od strony fizycznej, ale również psychicznej - relaksuje i pomaga odzyskać harmonię ducha.

Hatha joga jest jedną z popularniejszych na zachodzie tradycji jogi. Bazuje głównie na asanach, czyli pozycjach ciała, kontroli oddechu i procesach oczyszczających. Dokładne i regularne wykonywanie ćwiczeń przynosi ulgę w wielu schorzeniach, a także korzystnie działa na umysł i psychikę.

Hatha joga dla kręgosłupa

Siedzący tryb życia, niezdrowe odżywianie, brak dbałości o prawidłową postawę ciała, stres. To wszystko sprawia, że kondycja większości ludzi pozostawia wiele do życzenia. Prędzej czy później odbija się to na zdrowiu kręgosłupa. Z wiekiem spłaszczają się krążki międzykręgowe, przez co gorzej wytrzymują uderzenie i wstrząsy. Słabną też mięśnie pleców oraz brzucha, przez co kręgosłup nie ma należytej podpory. Hatha joga przynosi ulgę w bólach kręgosłupa. Zginanie i prostowanie pleców jest lekiem na bóle krzyża. Prostowanie tułowia wpływa na ruchomość kręgosłupa oraz mięśnie grzbietu. Poprzez zginanie do przodu rozszerzają się otwory międzykręgowe i zmniejsza się ucisk na nerwy. Pozycje, dzięki którym plecy ćwiczącego będą mu wdzięczne to między innymi: świerszcz, pies z głową w dół, deska. Dobrze jest zacząć dzień od psa z głową w dół. Należy z wydechem unieść biodra i wyprostować kolana. Jako punkt podparcia służą dłonie i stopy. Następnie ciężar ciała trzeba przenieść na nogi i podciągnąć rzepki kolanowe. W tej pozycji ważne jest wydłużanie pleców, pięty mogą oderwać się od podłogi. Głowa i szyja powinny być rozluźnione, barki odsunięte od uszu. Ta asana nie tylko pomaga plecom praktykującego, ale również usuwa zmęczenie, przyspiesza trawienie, odżywia mózg.

Wpływ hatha jogi na życie praktykującego

Ludzie, którzy praktykują hatha jogę częściej niż raz w tygodniu, cieszą się nie tylko zdrowymi, prostymi plecami. Znikają również inne problemy zdrowotne. Hatha joga redukuje poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, dzięki czemu spłycają się zmarszczki. Zwiększa się również koncentracja i zdolność zapamiętywania. Regularna praktyka pomaga zachować piękną, proporcjonalną sylwetkę. Joga korzystnie działa w leczeniu depresji. Dzięki ćwiczeniom wzrasta poziom melatoniny, która jest odpowiedzialna za zdrowy sen. Ale to nie wszystko. Hatha joga zakłada jedność ciała i umysłu. Dlatego świadomość własnego ciała, którą można nabyć poprzez dokładne wykonywanie pozycji, przekłada się na poznawanie własnego wnętrza. Harmonia w asanach przekłada się tutaj na wewnętrzną harmonię, a rozciągnięte ciało wiąże się z większą przestrzenią życiową.