Hawajski masaż lomi lomi - co kryje ta nazwa?

Hawajski masaż lomi lomi to pradawna technika leczenia, która ma zbawienny wpływ zarówno na dolegliwości ciała, jak i na zmęczoną codziennym zabieganiem psychikę.

Masaż lomi lomi to tradycyjny, hawajski rytuał obejmujący całe ciało. W języku Hawajów lomi oznacza właśnie masaż, a powtórzenie słowa ma służyć wymownemu podkreśleniu jego wyjątkowości. W wolnym tłumaczeniu wyraz ten może znaczyć również ugniatanie, delikatny dotyk – przez rdzennych mieszkańców Hawajów masaż lomi lomi jest ceniony jako przenoszący uczucie miłości i zadowolenia.

 

 • Krótka historia masażu lomi lomi
  Podstawą tradycji lomi lomi jest pradawna filozofia Huny, pochodząca z rejonu Polinezji i Nowej Zelandii. Jej wyznawcy wierzą w przenikającą cały świat energię, która za pomocą masażu może przechodzić przez ludzkie ciało. Początkowo masaż ten wykonywany był przez strażników tajemnej wiedzy, której elementem były umiejętności uzdrawiania – wybrańców tych nazywano Kahunami. Masaż lomi lomi nazywano świątynnym, był bowiem łączony z szamańskim tańcem wokół świętego, kamiennego ołtarza. Rytuał ten wykonywano wiele godzin, a nawet kilka dni, śpiewano również przy nim pieśni mające uzdrawiać.
   
 • Jak jest wykonywany masaż lomi lomi?
  Masaż lomi lomi wykonywany jest przy użyciu podgrzanej oliwki, pozwalającej dłoniom masażysty wykonywać płynne ruchy na skórze pacjenta. Zabieg rozpoczyna się od pleców, którym poświęca się najwięcej uwagi – masowane są one całymi przedramionami. Następnie masuje się podudzia i łydki, po czym pacjent przewraca się na plecy. Masażysta zajmuje się kolejno ramionami, nogami, brzuchem i klatką piersiową pacjenta. Końcowy etap to masaż karku i twarzy oraz dłoni i stóp. Jedna sesja masażu lomi lomi trwa od dziewięćdziesięciu do stu dwudziestu minut, czyli dłużej niż standardowy masaż klasyczny. Lomi lomi jest też uznawany za bardziej holistyczną, łączącą przyjemność ciała i ducha praktykę.
   
 • Działanie terapeutyczne masażu lomi lomi
  Lomi lomi można nazwać połączeniem kilku znanych i praktykowanych w krajach europejskich technik leczniczych, jak akupresura czy masaż relaksacyjny. Ma on wpływać nie tylko na fizyczne samopoczucie pacjenta, ale też na jego nastrój i spokój wewnętrzny, przywracając chęć życia i optymizm. Masaż ten pobudza krążenie, uelastycznia stawy, relaksuje całe ciało. Lomi lomi jest też stosowany przy dolegliwościach układu trawiennego, moczowego, płciowego i kostnego. Praktykuje się go również w leczeniu chronicznego bólu. Biorąc pod uwagę jego wszechstronne działanie na ciało oraz zbawienny, relaksujący wpływ na umysł pacjenta, można stwierdzić, że masaż lomi lomi to idealny zabieg dla osób zabieganych, pragnących się wyciszyć i odnaleźć na chwilę utracony kontakt z naturą.