Heliamphora pulchella - charakterystyka i hodowla

Heliamphora pulchella to roślina, która wabi owady za pomocą słodkiego nektaru, wydzielanego przez jej liście. Wymaga dużej ilości światła, ciepła i wilgoci.

Heliamphora pulchella to roślina owadożerna pochodząca z Ameryki Południowej. Jest ona endemitem, co oznacza, że spotykana jest jedynie na bardzo niewielkim obszarze. Występuje wyłącznie na szczytach gujańskich i wenezuelskich gór stołowych, na wysokości ponad 2500 metrów nad poziomem morza. Może być także hodowana w warunkach domowych, wymaga ona jednak zapewnienia warunków jak najbardziej zbliżonych do panujących w jej środowisku naturalnym.

 

 

  • Charakterystyka rośliny

Heliamphora to roślina owadożerna, której liście przekształcone są w pionowe dzbanki, służące do chwytania owadów. Wyposażone są one w wydzielający nektar wyrostek. Zwabione słodkim zapachem owady siadają na liściach, po czym ześlizgują się do wnętrza kielicha i topią w zebranej w nim wodzie. Ciecz wewnątrz kielichów pochodzi z opadów deszczu, rosy i wilgoci z powietrza. Roślina ta nie wytwarza enzymów trawiennych, a rozkład schwytanych owadów odbywa się przy pomocy znajdujących się w wodzie bakterii. Wysokość dzbanków może wynosić od 10 do 50 centymetrów. Mają one kolor zielony lub żółto-zielony i poprzecinane są czerwonymi żyłkami. Każdy kielich posiada szczelinę, dzięki której odprowadzany jest z niego nadmiar wody. W ten sposób roślina chroni się przed przewróceniem i wylaniem zawierającego składniki odżywcze płynu.

 

  • Hodowla heliamphory

Heliamphora pulchella wymaga hodowli w warunkach jak najbardziej zbliżonych do jej środowiska naturalnego. Przede wszystkim niezbędne jest zapewnienie jej dużej ilości światła słonecznego. Musi ona mieć do niego dostęp przez co najmniej 12-15 godzin dziennie w ciągu lata, zaś zimą przez około 10 godzin dziennie (często konieczne jest sztuczne doświetlanie). Również temperatura powinna być dość wysoka i latem osiągać około 25 stopni Celsjusza, zaś zimą wahać się w granicach 20-25 stopni. Ponadto roślina wymaga stale wilgotnego podłoża, dlatego najlepiej umieścić doniczkę w podstawce, do której systematycznie trzeba dolewać wodę (tak, aby nigdy nie była pusta). Podłoże powinno być dość przepuszczalne, nie może być zbyt zbite. Najlepiej zastosować jest mieszankę torfu i perlitu w proporcjach 2:1. Heliamphory lubią powietrze o dużym stopniu wilgotności, osiągającym nawet 90%. Pomieszczenie lub paludarium (specjalnie przeznaczony do hodowli zbiornik), w którym rosną, musi mieć jednak zapewniony stały przepływ powietrza, ze względu na związane z wilgocią ryzyko pojawienia się pleśni.