Higiena w ciąży - o czym szczególnie powinnaś pamiętać

Współczesna wiedza położnicza i wiedza z dziedziny higieny w ciąży, ułatwia bezproblemowy przebieg ciąży.

Każda kobieta, która pragnie, aby jej ciąża przebiegała bezproblemowo i chce doczekać się zdrowego dziecka, musi stosować się do zasad higieny w ciąży. Wskazówki higieniczne skupiają się na prowadzeniu spokojnego, uregulowanego trybu życia, właściwego odżywiania się, poddawania się regularnym badaniom lekarskim oraz dbania o pogodny nastrój. Jeśli jest taka możliwość, warto zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie prowadzone są zajęcia, przygotowujące do porodu i uczące sztuki odprężania się, poprzez opanowanie technik relaksacyjno - oddechowych.

Odżywianie w ciąży

Zdrowe odżywianie się matki, ma fundamentalne znaczenie dla potrzeb rozwijajacego się płodu. Każdy posiłek powinien zawierać pełnowartościowe białko pod postacią chudego mięsa, ryb, twarogu lub jaj oraz produkty mleczne bogate w wapń,do tego zielone oraz pomarańczowe warzywa i owoce zawierające kwas foliowy oraz witaminy A i C. W codziennej diecie uwzgledniamy też orzechy, nasiona słonecznika, suszone owoce i naturalny miód. Warto też dostarczać zdrowego białka roślinnego, pod postacią nasion strączkowych: fasoli, grochu, cieciorki, soi i soczewicy. Szukaj droższej żywnosci ekologicznej, produkowanej bez nawozów sztucznych i pestycydów. Jaja, mięso i drób pochodzące od rolników z hodowli indywidualnej, produkowane bez dodatku hormonów i antybiotyków są bardziej wskazane z uwagi na higienę w ciąży niż produkty z supermarketu. Kobieta ciężarna musi unikać środków smakowych w postaci glutaminianu sodu, oraz bezwzględnie zrezygnować z alkoholu, papierosów, pikantnych, tłustych potraw, z używek w postaci kawy i mocnej herbaty. Występujące na początku ciąży poranne nudności są normalnym objawem i nie wymagają leczenia, czy modyfikowania diety. Rano można zostać dłużej w łóżku, zaleca się powolne wstawanie oraz picie herbat ziołowych, wspomagających trawienie, w postaci rumianku, melisy czy kopru wloskiego. Jeśli chodzi o leki syntetyczne, to należy ich unikać, ciąża nie jest chorobą i jako taka nie wymaga łagodzenia jej objawów a każdy lek, nawet popularne leki, dostępne bez recepty, powinny być przyjmowane tylko za zgodą lekarza i po dokładnym przeczytaniu ulotki, czy nie ma przeciwwskazań.

Zdrowy tryb życia

Racjonalny tryb życia kobiety w ciąży, cechuje regularność, przeplatanie okresów pracy odpoczynkiem biernym i czynnym, codzienne spacery na świeżym powietrzu, kładzenie się spać nie później niż o godzinie 22.00 i zarezerwowanie na sen co najmniej 8 godzin.
Praca zawodowa kobiety w ciąży, powinna zostać omówiona z lekarzem ginekologiem pod kątem zagrożeń dla rozwijającego się płodu. Jeśli kobieta wykonuje prace zabronione ciężarnym, to po przedstawieniu zaświadczenia od lekarza ginekologa, pracodawca ma obowiązek przenieść ją do lżejszej pracy. Higiena w ciąży wymaga, aby kobieta nie wykonywala pracy w godzinach nadliczbowych lub w nocy. Kodeks pracy zawiera przepisy niezbędne do zachowania zasad higieny w ciąży, które są obowiązkiem pracodawcy. Jeśli chodzi o prace domowe, to wszystkie cięższe zajęcia, musi wziąć na swoje barki mąż lub wynajęta sprzątaczka, gdyż kobieta w odmiennym stanie wymaga dużo odpoczynku, nie może przede wszystkim dźwigać. Higiena w ciąży dotyczy też psychiki kobiety, głównym obowiązkiem męża i innych domowników jest zapewnienie przyszłej matce spokoju i wsparcia, bo dobry nastrój kobiety ma duże znaczenie dla bezproblemowego przebiegu ciąży i porodu.