Hipochondria i cyberchondria

Hipochondria, będąca zaburzeniem zarówno psychicznym jak i somatycznym, powoduje u pacjenta wynajdowanie różnych innych, nierzadko poważnych schorzeń.

Choroby są naturalnym i nieodłącznym elementem życia ludzi. Jedne niegroźne, inne bardzo niebezpieczne, są dla człowieka uciążliwe, lecz niekiedy pozwalają nam kształtować swoją odporność. Istnieje też choroba o chorobach nazywana hipochondrią. Pacjent dotknięty tym zaburzeniem nie tylko przesadnie dba o swoje zdrowie, ale także co i rusz wynajduje u siebie najróżniejsze objawy i choroby, nie mając ku temu żadnych podstaw cielesnych.

 

 

  • Przyczyny i objawy

Hipochondria jest zaburzeniem somatoformicznym, czyli takim, w przypadku którego pacjent odczuwa lub podejrzewa objawy znaczące o chorobie ciała, mimo że w zasadzie nie ma do tego żadnych podstaw z punktu widzenia medycyny. Jest to zaburzenie nerwicowe, w bardzo dużym stopniu związane z psychiką. W przypadku hipochondrii pacjent przesadnie interesuje się i dba o swoje zdrowie, co i rusz rozpoznaje u siebie najróżniejsze choroby, a także często chodzi do lekarza, nawet jeżeli wizyta nie jest konieczna z punktu widzenia na przykład najbliższego otoczenia chorego. Poza objawami dotyczącymi bezpośrednio ciała hipochondria to też zaburzenie psychiczne. Osoba cierpiąca na tą chorobę może czuć się odrzucona, a nawet popaść w depresję, gdy otaczający ją bliscy zaczną ignorować jej 'dolegliwości'.

 

  • Leczenie

Poradzenie sobie z hipochondrią jest bardzo trudne, głównie dlatego, że chory, mimo tego, że zdaje sobie sprawę z tej przypadłości, nadal odczuwa somatyczne (czyli cielesne) objawy najróżniejszych przypadłości. W leczeniu hipochondrii pomocna jest psychoterapia, a w niektórych przypadkach leki antydepresyjne. Czasem zdarza się też tak, że lekarz stosuje na chorym placebo - podaje mu leki niegroźne dla organizmu, by hipochondryk miał świadomość że jest leczony z jego wyimaginowanych chorób. Dzięki temu lekarz może zachować względną równowagę psychiczną swojego pacjenta.

 

  • Cyberchondria

W dobie wszechobecnego internetu pojawiło się nowe zjawisko - tak zwana hipochondria internetowa. Cierpiący na to zaburzenie w przypadku wykrycia jakichś niepokojących symptomów miast iść do lekarza, przegląda strony internetowe w poszukiwaniu przyczyny i wyjaśnienia swojego stanu. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy taki hipochondryk zacznie brać leki na choroby, o jakich przeczyta w sieci. Tego typu zachowania, zwłaszcza gdy nikt nie ma nad nimi kontroli ani o nich nie wie, mogą prowadzić nawet do śmierci pacjenta.