Historia naturalna na żywo: Skamieniały Las w Arizonie

Skamieniały Las to kamienne pozostałości, po prehistorycznym lesie tropikalnym, rosnącym na części dzisiejszego stanu Arizona, ponad dwieście milionów lat temu.

Skamieniały Las to zmineralizowane pozostałości po tropikalnym lesie. Drzewa, które niegdyś tworzyły las, dzisiaj w postaci kamieni rozrzucone są na całym obszarze Parku Narodowego Skamieniałego Lasu, znajdującego się w stanie Arizonia, w Stanach Zjednoczonych. Las jest niezwykle ciekawą atrakcją turystyczną, choć żadne z drzew nie stoi w pionie w całości, wszystkie leżą na ziemi wyglądając jak duże kłody, porąbane przez drwala na fragmenty, o równych ścianach. Długi okres i kruchość skał spowodowały, że większość skamielin drzew popękała i można spotkać duże fragmenty leżące obok siebie na ziemi albo wystające z niej pnie, o niewielkiej wysokości.

Historia powstania Skamieniałego Lasu

Niegdyś w erze mezozoicznej, około dwustu dwudziestu milionów lat temu, na terenie Skamieniałego Lasu rósł bardzo wilgotny las subtropikalny. Przepływało przez niego wiele rzek i strumieni, które nanosiły różne związki mineralne i pierwiastki wśród, których było dużo rozpuszczonej krzemionki. Przewracające się drzewa nasiąkały wodą, posiadającą dużą zawartość niesionych związków mineralnych, co następowało bez dostępu tlenu, sprawiając, że woda powodująca pęcznienie drewna, pozostawiała w strukturze organicznej drzew niesione składniki. Te, osiadając, krystalizowały się według układu komórkowego drewna, w postaci skamieniałej, odtwarzając wygląd drzew. Ponieważ wśród składników mineralnych znalazły się różne związki chemiczne węgla, kobaltu, chromu, miedzi, żelaza i manganu, to arizoński las skamieniałych drzew odznacza się dużą gamą barw. Prawdopodobnie z powodu późniejszego wypiętrzenia ziemi skamieniałe drzewa uległy wydobyciu, do jej wyższych warstw, które ulegając erozji, odsłoniły je do postaci, jaką można dziś podziwiać.

Turystyka Skamieniałego Lasu

Wraz ze skamielinami drzew, w miejscu istniejącego dziś parku, znaleziono wiele interesujących budowli archeologicznych, wskazujących na swoje pochodzenie, sięgające nawet sześciu tysięcy lat p.n.e., wśród których są różne domostwa i narzędzia używane przez paleo-Indian. Wraz ze zwiedzaniem Skamieniałego Lasu i zabytków archeologicznych park oferuje pokazy, dotyczące znajdujących się w nim atrakcji. Istnieje tam funkcjonalna infrastruktura, obejmująca nieduże hotele, sklepy z upominkami, czy stacje benzynowe. Zwiedzanie możliwe jest na rowerze, motocyklem jak i samochodem, jednak dotyczy to tylko części parku, natomiast do części pozostałych, otoczonych szczególną ochroną dostęp możliwy jest tylko pieszo. Dlatego park pełen jest szlaków turystycznych, z których część jest wybrukowana, a część nie została nawet utwardzona. Ponadto park oferuje szereg wycieczek tematycznych z przewodnikiem, o historii powstania lasu, czy na temat prehistorycznych Indian.