Hiszpańskie muzeum El Prado

Muzeum El Prado od samego początku miało imponować zbiorem arcydzieł z królewskiej kolekcji, jednak dziś mamy szansę śledzić tę rozmaitość również w Internecie.

Muzeum El Prado, jedna z najsłynniejszych przestrzeni wystawienniczych w Europie, dziś jest otwarta nie tylko dla mieszkańców regionu i turystów odwiedzających Madryt. Dzięki projektowi Google Earth 14 najsłynniejszych obrazów zlokalizowanych w muzeum El Prado można na co dzień oglądać w Internecie. Jednak ciekawa architektura oraz bogactwo eksponatów wciąż stanowią magnes, który skłania do wizyty w El Prado.

 

 

  • Historia muzeum El Prado

Początki działalności muzeum El Prado, którego pełna nazwa brzmi: Królewskie Muzeum Malarstwa i Rzeźby w Madrycie, sięgają późnego Oświecenia w Europie. Dokładnie w 1819 roku król Ferdynand VII, zainspirowany przez żonę, Izabelę de Braganza, zadecydował o rozpoczęciu działalności muzeum w sercu Madrytu. Architektem, który podjął się realizacji projektu jeszcze w XVIII wieku, był jeden z najbardziej znanych i cenionych twórców hiszpańskich okresu klasycyzmu, Juan de Villanueva. W momencie otwarcia El Prado zadecydowano o umieszczeniu tam dzieł najwybitniejszych twórców współczesnych oraz dawnych. Zbiory bazowały na królewskiej kolekcji obrazów, obejmującej fascynujący okres w rozwoju malarstwa od XVI do XIX wieku.

 

  • Kolekcja El Prado

Znakiem rozpoznawczym madryckiego muzeum stało się przede wszystkim malarstwo, jednak w zbiorach El Prado znajdują się również rzeźby, grafiki, rozmaite szkice oraz zdobne przedmioty codziennego użytku. Do najcenniejszych dzieł należą niewątpliwie słynne dzieła malarskie. Kolekcja obejmuje twórczość renesansową: El Greco (Portret szlachcica z ręką złożoną na piersi), Botticellego (Okrutne łowy), ale również, między innymi, obrazy Pietera Brueghla (Triumf śmierci), Rembrandta (Artemida) i Rubensa (Trzy gracje). Imponująca kolekcja obejmuje jednak także rzeźby ze wszystkich okresów, od antyku po XVIII wiek, oraz rzemiosło artystyczne.

 

  • Osobliwości madryckiego muzeum

Warto pamiętać o tym, że koleje losów muzeum El Prado były burzliwe. W okresie międzywojennym pieczę nad jego artystycznym kształtem sprawował sam Pablo Picasso, jednak muzeum w okresie wojny zostało tymczasowo zamknięte. Dziś istnieje szansa, by zgromadzonymi w poszczególnych przestrzeniach budynku arcydziełami napawać się także za pośrednictwem aplikacji Google Earth. Dzięki internetowej rejestracji można obejrzeć, sfotografowane drobiazgowo i precyzyjnie, dzieła takie jak: Ogród Rozkoszy Ziemskich Hieronima Boscha oraz obrazy Tycjana, Rafaela czy Rembrandta. Warto jednak odwiedzić muzeum, by naocznie przekonać się o bogactwie różnorodnej kolekcji malarskich arcydzieł.