Hodowla gadów w domu: porady

Hodowla gadów w domu wymaga specjalistycznej wiedzy, na temat ich żywienia, pielęgnacji oraz niebezpieczeństw, związanych z wybranym gatunkiem.

Hodowla gadów w domu to ciekawa alternatywa dla osób marzących o posiadaniu zwierzęcia, ale nie dysponujących zbyt dużą ilością wolnego czasu. Jaszczurki, węże czy żółwie nie wymagają tak dużej ilości codziennych zabiegów, jak na przykład psy czy koty. Zanim jednak zdecydujemy się na posiadanie gada w domu, należy zdobyć odpowiednią wiedzę, na temat jego pielęgnacji, karmienia i zapewnienia mu właściwych warunków.

 

Przed kupnem gada
Osoba, która chce prowadzić hodowlę gadów w domu, musi przede wszystkim zdecydować, jakie gatunki będzie posiadać. Ponieważ różne gady wymagają odmiennych, czasem dość specyficznych sposobów pielęgnacji, jeszcze przed zakupem zwierzęcia należy zaopatrzyć się w fachową literaturę, dotyczącą hodowli wybranego gatunku i dokładnie ją przestudiować. Jeśli jest to możliwe warto również nawiązać kontakt z hodowcami, mającymi doświadczenie w pielęgnacji danego gatunku lub przynajmniej dowiedzieć się w sklepie zoologicznym, jakie warunki będzie trzeba zapewnić wybranemu przez nas gadowi.

Co trzeba wiedzieć
Przede wszystkim przed zakupem wybranego przez nas gatunku gada należy dowiedzieć się, jakie pożywienie trzeba będzie mu zapewnić i w jakich ilościach. Potrzeby żywieniowe gadów są bardzo różne (niektóre gatunki trzeba karmić codziennie, a inne raz na kilka miesięcy) i należy je dokładnie znać, aby zapewnić zwierzętom odpowiednią ilość pożywienia. Kolejną rzeczą o jakiej należy pamiętać, planując hodowlę gadów w domu, jest dostarczenie im właściwej ilości światła i ciepła. Gady są zwierzętami zmiennocieplnymi. Oznacza to, że gdy temperatura otoczenia jest dla nich zbyt niska, zapadają w letarg. Temperatura w terrarium nie może być jednak zbyt wysoka, gdyż grozi to przegrzaniem zwierząt. Dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa należy dowiedzieć się także, jakie zachowania są typowe dla danego gatunku. Pozwoli to na zabezpieczenie się przed nimi przez – na przykład – wybór szczelnego terrarium, z którego gad nie będzie mógł uciec.

Wybór terrarium
Decydując się na hodowlę gadów w domu należy pamiętać o bardzo istotnej rzeczy, jaką jest wybór terrarium. Terrarium, w którym mieszkają gady musi być przede wszystkim odpowiedniej wielkości, aby zwierzęta miały wystarczającą ilość miejsca do poruszania się. Warto zadbać także, aby jego wnętrze było tak zaaranżowane, żeby jak najbardziej przypominało naturalne warunki, w jakich żyje dany gatunek gada. Istnieją dwa główne rodzaje terrariów. Pierwszy z nich to typ biotopowy. Urządzenie go polega na jak najdokładniejszej imitacji warunków, w jakich żyje dany gatunek gada. Wystrój takiego terrarium może bardzo bogaty i może przypominać na przykład las, pustynię czy step. Drugi typ to terraria sterylne. Ich wystrój ograniczony jest do minimum, a panujące w nich warunki muszą być – jak sama nazwa wskazuje – bardzo sterylne. Wiedza o tym, jaki typ terrarium jest zalecany dla określonego gatunku gada, pozwoli zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju.